Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 29.10.2021, 19:16
W Panteonie Żołnierzy Niezłomnych spoczął Mieczysław Zaręba
Na cmentarzu komunalnym w Wadowicach, w Panteonie Żołnierzy Niezłomnych odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Mieczysława Zaręby, żołnierza powojennego podziemia antykomunistycznego.
W piątek (29.10)  w niedawno założonym wadowickim Panteonie Żołnierzy Niezłomnych na wadowickim cmentarzu komunalnym przy ulicy Wojska Polskiego, 72 lata po śmierci,  z wszystkimi honorami pochowany został śp. Mieczysław Zaręba.  Ten żołnierz powojennego podziemia antykomunistycznego zginął z rąk funkcjonariusza UB  6 grudnia 1949 roku. Rodzina zdołała potajemnie wykupić ciało, pod warunkiem dokonania pochówku na obrzeżach cmentarza parafialnego w Wadowicach, nocą, pod nadzorem UB, bez udziału księdza i osób postronnych.  W 2019 roku prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Mieczysława Zarębę Orderem Krzyża Niepodległości II klasy za zasługi w walce o niepodległy byt Państwa Polskiego.

W poniedziałek (25.10) pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzili ekshumację jego zwłok. 

Uroczystość pogrzebowa organizowana przez wojewodę małopolski, burmistrza Wadowic i Oddział IPN w Krakowie rozpoczęła się o godzinie 10:00 mszą świętą w kaplicy cmentarnej przy ulicy Wojska Polskiego i została przeprowadzona zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym. Zaręba spoczął na przeciwko śp. kpt. Wojciecha Stypuły, który spoczął tutaj jako pierwszy, w lipcu tego roku.
Mieczysław Zaręba urodził się 13 marca 1929 roku w Baczynie (wtedy powiat wadowicki, obecnie suski). Był synem Wojciecha i Marianny z domu Młynarczyk. W 1944 roku został wywieziony przez Niemców na roboty przymusowe do Świdnicy na Dolnym Śląsku. Tam w 1946 roku został aresztowany przez milicję i osadzony w więzieniu. Udało mu się jednak uciec i powrócił w rodzinne strony.

Ukrywając się w Baczynie zaangażował się w działalność niepodległościową. Po pewnym czasie dołączył do dwójki partyzantów – Jana Pakuły i Władysława Raciaka. W 1948 roku nawiązali oni kontakt z założoną przez harcerza Stanisława Salę niepodległościową organizacją pod nazwą „Podhalańska Grupa Operacyjna Podziemnego Wojska Polskiego im. Józefa Piłsudskiego” (następnie: „Wolność i Sprawiedliwość”). 4 maja 1949 roku Pakuła i Raciak polegli w walce z funkcjonariuszami UB i milicji. Mieczysław Zaręba zdołał wydostać się z obławy.

Po tym wydarzeniu Mieczysław Zaręba związał się z podziemną „Grupą Operacyjną AK »Zorza«”, którą dowodził kpr. Jan Sałapatek „Orzeł”. Brał udział w szeregu akcji zbrojnych oddziału. Na skutek donosu informatora bezpieki został zdekonspirowany. 6 grudnia 1949 roku podczas obławy w Zachełmnej (powiat suski) został ciężko ranny i dobity przez UB.

Rodzina zdołała potajemnie wykupić ciało z rąk funkcjonariuszy bezpieki, pod warunkiem dokonania pochówku na obrzeżach cmentarza parafialnego w Wadowicach, nocą, pod nadzorem UB, bez udziału księdza i osób postronnych. Organizowana obecnie uroczystość jest pierwszym chrześcijańskim pogrzebem Mieczysława Zaręby.

info: wadowiceonline
foto: Facebook Bartosz Kaliński
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image