Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 01.04.2019, 18:11
Wicepremier Jarosław Gowin z wizytą w Suchej Beskidzkiej

Czyste powietrze oraz wsparcie rozwoju mniejszych miast to główne tematy poniedziałkowej wizyty wicepremiera Jarosława Gowina i szefowej MPiT Jadwigi Emilewicz w Suchej Beskidzkiej.

W poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii odwiedziła m.in. Suchą Beskidzką. To jedna z gmin kwalifikujących się do objęcia programem Stop Smog, który zakłada, że termomodernizacja domów i wymiana wysokoemisyjnych pieców finansowana jest w 70% ze środków rządowych, a w 30% z gminnych.

- Problemu smogu nie da się rozwiązać odgórnie, konieczna jest w tej kwestii współpraca między rządem i samorządem. A także zaangażowanie nauki i technologii, spójność z polityką regionu i środkami unijnymi oraz kontakt z mieszkańcami, żeby pomagać potrzebującym – powiedziała minister Jadwiga Emilewicz w Suchej Beskidzkiej. Jak zaznaczyła: - Warto pamiętać, że smog nie jest tylko problemem wielkich miast. Walka ze smogiem jest tak naprawdę walką o zdrowie naszych dzieci i naszych najbliższych. Przez smog w Polsce przedwcześnie umiera 40-46 tysięcy osób rocznie.

-Obok ogromnych kosztów zdrowotnych spowodowanych przez smog mamy także straty finansowe. Rocznie województwo małopolskie traci 3 mld. Program Czyste Powietrze jest odpowiedzią na problemy polskich rodzin - powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

Minister Emilewicz odwiedziła też rodzinę Państwa Dutkiewiczów w Śleszowicach. Dzięki termomodernizacji koszty ogrzewania ich domu zmniejszyły się o 1/3.

Działania MPiT w walce o czyste powietrze

Za złą jakość powietrza w naszym kraju, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, odpowiada przede wszystkim ogrzewanie domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem  (m.in. węgiel niskiej jakości, drewno) w przestarzałych domowych instalacjach. Ten problem jest o tyle złożony, że pomimo podobieństw, sytuacja w różnych miejscach jest odmienna.

Istotnym elementem walki o czyste powietrze jest zlokalizowanie tych budynków, gdzie tego typu przestarzałe, wysokoemisyjne instalacje ciągle działają a które powinny z tego powodu zostać wymienione. Projekt pn. „Zintegrowany system wsparcia polityk i programów Ograniczenia Niskiej Emisji (ZONE)” wychodzi im naprzeciw. Głównym jego założeniem jest opracowanie założeń i prototypu systemu umożlwiającego docelowo m.in.  inwentaryzację źródeł ogrzewania w budynkach mieszkalnych i stworzenie w ten sposób bazy danych urządzeń grzewczych. Dzięki temu możliwe będzie planowanie działań administracji publicznej wszystkich szczebli związanych z likwidacją źródeł emisji zanieczyszczeń. Obecnie trwa pilotaż systemu w 9 gminach, który w dalszej perspektywie pozwoli na wypracowanie docelowych rozwiązań o późniejsze wdrożenie w skali całego kraju.

Aby kompleksowo działać na rzecz czystego powietrza, potrzebna jest zarówno wymiana wysokoemisyjnych urządzeń grzewczych, jak również poprawa efektywności energetycznej budynków mieszkalnych poprzez ich termomodernizację. W lutym 2019 roku weszły w życie przepisy, która pozwalają uruchomić program finansowania termomodernizacji budynków jednorodzinnych wraz z wymianą tzw. kopciuchów lub ich likwidacją na rzecz podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej w budynkach jednorodzinnych zamieszkanych przez osoby ubogie energetycznie. Program ten zakłada połączenie środków budżetu państwa (do 70%) oraz środków zapewnianych przez samorząd gminy (do 30%) w celu realizacji przez gminie inwestycji w ww. zakresie na rzecz rodzin, które samodzielnie nie byłyby w stanie sfinansować tego typu modernizacji.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image