Dodano dnia 02.01.2017, 17:37
Wymienią ponad 35 km torów. Pociąg z Suchej do Krakowa pojedzie 16 minut krócej

Kolejne inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za ponad 230 mln zł skrócą o kwadrans podróże z Krakowa do Zakopanego i usprawnią obsługę podróżnych na 9 stacjach i przystankach między Skawiną a Suchą Beskidzką (lina nr 97). PLK przebudują też mosty i wiadukty oraz zwiększą bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych. Projekt będzie realizowany ze środków budżetowych.

PLK ogłosiły przetarg: „Prace na odcinku linii kolejowej nr 97 Skawina – Sucha Beskidzka” oraz zaprojektowanie robót dla zadania: „Budowa łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej w ciągu linii nr 97 Skawina – Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko Biała.
 
Skrócą one czas przejazdu o około 16 minut między Krakowem Płaszowem a Suchą Beskidzką, usprawnią ruch kolejowy i zwiększą bezpieczeństwo. Prace obejmą m.in. kompleksową wymianę ponad 35 km torów oraz urządzeń sterowania ruchem kolejowym, przebudowę blisko 100 obiektów inżynieryjnych, w tym 6 mostów (m.in. w Skawinie, w Przytkowicach, w Kalwarii Zebrzydowskiej) i 2 wiaduktów (Wola Radziszowska i Stryszów). Poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym zwiększy przebudowa kilkunastu skrzyżowań drogi z torem.
 
Podróżni, w tym osoby o ograniczonych możliwościach mobilnych zyskają lepszą obsługę na stacjach w Radziszowie, Leńczach, Kalwarii Zebrzydowska Lanckorona, Stroniu, Stryszowie i na przystankach Rzozów, Wola Radziszowska, Podolany, Przytkowice. Wygodniejsze i bezpieczniejsze dojście oraz łatwiejszy dostęp do kolei umożliwi kładka dla pieszych w Kalwarii Zebrzydowa Lanckorona oraz nowy przystanek Radziszów Centrum.
 
W ramach zadania na linii nr 97, zaprojektowana zostanie również łącznica kolejowa w Kalwarii Zebrzydowskiej, między liniami: Skawina – Żywiec i Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko Biała, która po realizacji ułatwiłaby ruch pociągów. Planowanie podpisanie umowy (w trybie projektuj i buduj) jeszcze w 2017 r. a zakończenie w 2020 r.
 
Inwestycja na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka (linia nr 97), realizowana jest w ramach większego projektu o nazwie „ Prace na liniach do Zakopanego nr 97, 98 ,99, na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane” o wartości 950 mln zł.
 
W 2 godziny 15 min z Krakowa do Zakopanego
Po zakończeniu wszystkich inwestycji PLK czas przejazdu w relacji Kraków – Zakopane skróci się o około 1 godz. i 20 minut,  tj. z 3 godz. 30 min. do około 2 godzin i 15 minut.

Już o około pół godziny będzie krótsza podróż dzięki obecnie realizowanym inwestycjom za 300 mln zł, tj. budowie łącznicy w Suchej Beskidzkiej za 42 mln zł brutto oraz łącznicy Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki za 258 mln zł. - informuje Dorota Szalacha z Zespółu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image