Dodano dnia 14.09.2017, 00:09
Zmarł Rektor WSTiE prof.dr hab. Janusz Sondel

We wtorek 12 września 2017 roku zmarł prof. dr hab. Janusz Sondel, współzałożyciel i od 2001 roku rektor Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii. Uroczystości pogrzebowe, które odbędą się w poniedziałek 18 września 2017 roku, rozpocznie Msza św. w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie o godz. 11. Po Mszy kondukt żałobny wyruszy na Cmentarz Rakowicki, gdzie nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Profesor Janusz Sondel od początku swoje zainteresowania badawcze koncentrował wokół prawa rzymskiego oraz jego recepcji w polskim prawie średniowiecznym i nowożytnym, łącząc studia romanistyczne z historyczno-prawnymi. Z czasem stał się jednym z najwybitniejszych i najbardziej cenionych znawców tej dyscypliny, zdobywając również uznanie międzynarodowe. Wiele lat pracy naukowej nad źródłami prawa z okresu antyku i średniowiecza uświadomiły mu ograniczoną przydatność słowników łaciny antycznej przy tłumaczeniu źródeł średniowiecznych. Rezultatem samodzielnie podjętej pracy leksykograficznej jest wyjątkowy „Słownik łacińsko-polski dla prawników i historyków”, który przyniósł mu tzw. polskiego Nobla – nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz nagrodę Rektora UJ „Laur Jagielloński”. Szereg dzieł poświęcił również historii swojej Almae Matris, publikując liczne artykuły i dwie fundamentalne prace: „Zawsze wierny. Uniwersytet Jagielloński a Kościół rzymskokatolicki” oraz „Słownik historii i tradycji Uniwersytetu Jagiellońskiego”.

Wybitny prawnik, specjalista w zakresie prawa rzymskiego i prawa turystycznego, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego (1990-1993), prodziekan Wydziału Prawa i Administracji (1981-1987), kierownik Zakładu Prawa Rzymskiego (1984-1987) dwa lata temu obchodził uroczyste odnowienie doktoratu po 50. latach. Wielokrotny laureat nagród Ministra Edukacji Narodowej oraz laureat nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Żegnamy Pana Profesora z poczuciem ogromnej straty, a Rodzinie, Krewnym i Przyjaciołom składamy kondolencje.


Info. WSTiE
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image