Dodano dnia 12.06.2018, 07:30
Żółte naklejki zwiększą poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych

Indywidualny numer i telefony alarmowe na żółtej naklejce zwiększą poziom bezpieczeństwa na skrzyżowaniach drogi i toru. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały łącznie blisko 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych, w tym ponad 500 przejść dla pieszych.

Naklejki z indywidualnymi numerami identyfikacyjnymi (INI) pojawiły się na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych. Wśród nich jest 508 przejść w poziomie szyn, przeznaczonych dla pieszych. To kolejny projekt zarządcy infrastruktury, który przyczyni się do eliminowania potencjalnie niebezpiecznych zdarzeń. W sytuacji awaryjnej możliwa będzie precyzyjna lokalizacja zdarzenia przez operatora nr 112.
 
#ŻółtaNaklejkaPLK umieszczona na przejściu lub przejeździe kolejowo-drogowym zawiera trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny skrzyżowania, numer alarmowy 112 i numery „awaryjne”. W przypadku przejść dla pieszych (kat. E) naklejki znajdują się na wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja, a w przypadku przejść z rogatkami, na napędzie rogatkowym.

Oznakowanie i specjalne łącze między operatorem numeru 112 a służbami PKP Polskich Linii Kolejowych S.A pozwoli na szybkie reakcje, zwiększające bezpieczeństwo podróżujących pociągiem, pieszych i kierowców aut.

Naklejki w rejonie przejść pomogą w trakcie powiadamiania służb w przypadku znalezienia nieprzytomnej osoby na torach lub w ich pobliżu, zaklinowania wózka dziecięcego lub inwalidzkiego czy zauważenia ułożonej na torach blokady (np. usypanej z kamieni).
 
Indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu/ przejścia jest przypisany
do konkretnej lokalizacji. Dzięki niemu podczas interwencji operator numeru 112 szybko zlokalizuje przejazd na sieci kolejowej i w terenie. Zapewni to szybkie reakcje na zagrożenia.
W kilka minut, jeśli będzie taka potrzeba, wstrzymany zostanie ruch pociągów i zminimalizowana możliwość zdarzenia.

Numer alarmowy 112 – służy do zgłaszania wypadków lub awarii samochodu na przejeździe/ zdarzeń na przejściu.

Numery podane „w razie awarii” to numery do informowania dyspozytora kolei na terenie konkretnego zakładu linii kolejowych, o usterce urządzeń, uszkodzeniu oznakowania na przejeździe kolejowo-drogowym – w przypadku jeśli nie ma bezpośredniego zagrożenia życia.
 
Akcja znakowania przejazdów jest realizowana w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”, którą PLK prowadzą od 2005 r. Zarządca infrastruktury przypomina użytkownikom dróg o zasadach bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych i terenach kolejowych. Organizowane są prelekcje dla dzieci i dorosłych, symulacje wypadków, warsztaty dla instruktorów szkół jazdy, akcje ulotkowe skierowane do kierowców i konkursy.

PRZYKŁADOWE OZNAKOWANIE  SKRZYŻOWANIA


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image