Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 23.05.2018, 14:08
110 lat „Chatki” w Lachowicach

W miniony weekend w lachowickim Studenckim Schronie Turystycznym „Pod Solniskiem” świętowano 110 rocznicę powstania tego miejsca. Gościem wydarzenia był Artur Małek – urodzony w Tychach polski taternik, alpinista i himalaista, pierwszy z zimowych zdobywców Broad Peak w 2013 roku i uczestnik narodowej wyprawy zimowej na K2 w 2018 roku.

Chatka położona jest na północnych stokach Opuśnioka (819 m n.m.p.) w Paśmie Jałowieckim należącym do Beskidu Żywieckiego. W 1976 budynek został przeznaczony pod schronisko studenckie. kiedy to członkowie Wydziałowego Klubu Turystycznego „Maluch”, działającego przy Wydziale Matematyczno-Fizycznym Politechniki Śląskiej z Gliwic, postanowili wzorem innych wydziałów postarać się o własną chatkę. Późną jesienią roku 1976 odnaleziono drewniany dom w Lachowicach, w przysiółku Adamy, należący do rodziny Kubieńców.

W położonym wysoko ponad centrum wsi, na stokach Solniska domu nie było wówczas jeszcze ani bieżącej wody, ani też elektryczności. Po uzgodnieniach ze spadkobiercami ostatniego właściciela przeprowadzono najpilniejsze prace porządkowe i remontowe, by dostosować go na potrzeby schroniska studenckiego. W końcu obiekt został oficjalnie wykupiony przez Politechnikę Śląską ok. 1978 r.

W tym czasie przez „Chatkę” przewinęło się wielu studentów i sympatyków Beskidów. Na facebookowym profilu schroniska przypomniano nagranie z 1993 roku, które było materiałem do reportażu o piosence turystycznej. Piosenka w wykonaniu Artura Smoronia, Łukasza Mrzygłoda.


Gościem specjalnym 110 urodzin chatki na Adamach był Artur Małek - urodzony w Tychach polski taternik, alpinista i himalaista, pierwszy z zimowych zdobywców Broad Peak w 2013 roku i uczestnik narodowej wyprawy zimowej na K2 w 2018 roku. Goście mogli wysłuchać jego bezpośredniej relacji z jego podróży oraz słynnej wyprawy na Broad Peak, podczas której zginął Maciej Berbeka.


SnS
foto. SST Pod Solniskiem
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image