Dodano dnia 29.07.2020, 08:16
Jarmark Twórczości Regionalnej
W roku 2020 ze względu na zagrożenie pandemią koronawirusa nie było możliwe zorganizowanie 24. Święta Zabawki Ludowej, największej imprezy w Stryszawie i jedynej takiej w Polsce.
Jednakże wiele działań towarzyszących tej imprezie Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie dostosował do obecnie panującej sytuacji i ograniczeń, i postanowił zorganizować dwie mniejsze imprezy: Jarmark Twórczości Regionalnej
i Dni Otwarte w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Jedna z nich, Jarmark Twórczości Regionalnej, który odbył się w niedzielę, 26 lipca już za nami. Tematem przewodnim tego wydarzenia był „Kogut”, dlatego wszystkie działania dotyczyły „tradycji zabawkarskich z kogutem w tle”. Taki też tytuł nosi projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego zrealizowano wszystkie działania aktywizując w ten sposób zarówno twórców ludowych jak i mieszkańców. Promocja Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej i tradycji zabawkarskiej w Stryszawie to główny cel projektu.

Na Dni Otwarte w ramach EDD zapraszamy 12,13 września. Wtedy będzie można bezpłatnie zobaczyć wystawy, wziąć udział w warsztatach, a 13 września dodatkowo spotkać zabawkarzy przy pracy na specjalnie przygotowanych stoiskach, podobnie jak to miało miejsce w ostatnią niedzielę podczas jarmarku.

W ramach realizacji projektu Gminny Ośrodek Kultury zorganizował:
- warsztaty „Z kogutkiem” dla dzieci i młodzieży z gminy Stryszawa,
- rodzinne malowanie kogutów na kiju on-line ze spotkaniem „na żywo” podczas imprezy i prezentacją własnego koguta, w których wzięło udział 30 rodzin z gminy Stryszawa,
- konkurs na zabawkę ludową dla mieszkańców powiatu suskiego i żywieckiego, którego tematem był kogut
- otwarcie dwóch wystaw podczas Jarmarku Twórczości Regionalnej: wystawy pokonkursowej oraz wystawy: „Historia zabawkarstwa w fotografii”
- stworzenie dwóch dużych kogutów do Parku Zabawki

W konkursie na zabawkę ludową, mimo niełatwego tematu udział wzięły 43 osoby. Grand Prix w kategorii dorosłych przyznano Sylwii Guzik z Juszczyna, a poza tym komisja przyznała po kilka równorzędnych I, II i III miejsc oraz wyróżnień w tej kategorii.

Tylko dziewięć prac wpłynęło w kategorii dziecięcej. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy osiągnięć.
Podczas ostatniej imprezy uczestnicy oprócz spotkania z twórcami i ich rękodziełem mogli zaobserwować ich pracę, wziąć udział w warsztatach z malowania zabawek i spróbować tradycyjnych, kulinarnych przysmaków gospodyń z naszej gminy: żurku stryszawskiego, kwaśnicy, pierogów, zacierki, chleba ze smalcem. ogórków kiszonych oraz ciast i placków drożdżowych. Nie lada atrakcją była degustacja pieczonego na miejscu chleba i podpłomyków  w mobilnym piecu chlebowym.

W godzinach popołudniowych na estradzie wystąpiła ciesząca się dużą popularnością, rodzinna kapela „Mała Ziemia Suska”, a wcześniej niespodzianką był występ Eugeniusza Żydka, twórcy zabawkarza i muzyka jednocześnie, prowadzącego w Jeleśni prywatną szkołę gitarową. Wraz z 11-letnią uzdolnioną uczennicą zaprezentowali program poezji śpiewanej.

Kto chciał spędzić ostatnią niedzielę na „spotkaniu z tradycją”, przenieść się w krainę zabawek, w miłym klimacie i zasmakować w tradycjach kulinarnych Podbabiogórza to właśnie ta impreza była dla niego. Organizatorom oprócz zaproszenia odwiedzających nasze okolice na wrześniowe Europejskie Dni Dziedzictwa pozostała jeszcze realizacja filmiku z akcji rodzinnego malowania kogutów on-line oraz stworzenie wizytówkowej strony www., poświęconej Beskidzkiemu Centrum Zabawki Drewnianej.

-Dziękujemy wszystkim uczestnikom imprezy: bezpośrednio i pośrednio zaangażowanym, a także odwiedzającym za zastosowanie się do istniejącego rygoru sanitarnego zapraszając jednocześnie na oglądanie powstałych wystaw i wrześniowe EDD pod egidą Narodowego Instytutu Kultury - piszą organizatorzy.

źródło: UG Stryszawa

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image