Z OSTATNIEJ CHWILI
Czerwcówka pod Babią Górą. Zawoja zaprasza na targi, warsztaty i kino plenerowe / Suski szpital stawia na nowoczesność. Trwa cyfrowa transformacja placówki / Przed nami długi weekend. Policja apeluje o ostrożność i zapowiada wzmożone kontrole / Uwaga kierowcy! Droga Pewelka–Hucisko–Krale zostanie czasowo zamknięta / Oszustwo „na pracownika banku” w powiecie suskim. 61-latka straciła prawie 9 tysięcy złotych / Wygraj lot helikopterem nad Jeziorem Mucharskim. Gmina Mucharz ogłasza konkurs / Utrudnienia na wylotach z Krakowa. Dziś protest mieszkańców w trzech lokalizacjach / Sprzęt za blisko pół miliona złotych trafił do gminy Budzów wdzięki środkom z programu OLiOC / Nowa atrakcja rowerowa w regionie. Wadowice Trails ruszają 14 czerwca - zobacz wideo / Masz konto w ZUS? Sprawdź, o ile wzrosną Twoje oszczędności w czerwcu / Dziś może zagrzmieć nad powiatem suskim. Wydano ostrzeżenie meteorologiczne.
Dodano dnia 15.09.2021, 08:52
Kolejne wydarzenie w ramach programu „EtnoPolska 2021” za nami
W dniach 11 - 12 września 2021 r. Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie po raz kolejny włączyło się w obchody Dni Otwartych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, tym razem pod hasłem „Smaki Dziedzictwa”, organizowanych pod egidą Narodowego Instytutu Kultury.
Już w sobotę uczestnicy tej imprezy mogli bezpłatnie zwiedzać wszystkie wystawy czy wziąć udział w bezpłatnych warsztatach z malowania zabawek. Natomiast w niedzielę sobotnia oferta poszerzyła się o stoiska twórców ludowych z pokazami tworzenia rękodzieła. 

Oprócz zabawkarzy, z których dumna i znana jest Stryszawa swoje dzieła prezentowały bibułkarki, hafciarki i koronkarka. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska stryszawskich kół gospodyń wiejskich, które przygotowały tradycyjne potrawy do degustacji. Można było spróbować chleba ze smalcem, ogórków kiszonych, miejscowych wyrobów wędliniarskich i ciast drożdżowych, a także unikatowego smaku „żurku stryszawskiego”, góralskiej kwaśnicy czy dawnej „kulasy” z omastą, potrawy zwanej też zacierką, zrobioną z tartych ziemniaków. Dodatkowo na oczach uczestników wypiekano w piecu chlebowym podpłomyki z mąki razowej, podawane z masłem i różnymi innymi dodatkami.
 
Smaki dziedzictwa, zarówno dotyczące twórczości ludowej jak i te związane z lokalnymi tradycjami kulinarnych przyciągnęły wielu odwiedzających. Prawie 300 osób w niedzielę odwiedziło Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej. Wszystkie te atrakcje dodatkowe towarzyszące Europejskim Dniom Dziedzictwa były możliwe dzięki realizacji projektu pn.: „Stryszawa - miejsce z tradycją i klimatem” w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”. Organizatorzy mają nadzieję, że kto w tych dniach odwiedził Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej to nie żałował i na długo zapamięta smak lokalnego dziedzictwa.

źródło: GOK Stryszawa
Komentarze
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Komentowanie tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się lub zarejestruj się jeśli jeszcze nie posiadasz konta.