Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 20.07.2015, 13:11
KUKÓW: 70 lat OSP – fotorelacja

Niecodzienna uroczystość odbyła się w Kukowie, a wszystko za sprawą obchodów 70 lat OSP Kuków. Było wręczanie odznaczeń, podziękowania, pokaz umiejętności strażackich i festyn do późnych godzin nocnych.

Ochotnicza Straż Pożarna powstała w kukowie w 1945 roku. Wcześniej gaszeniem pożarów i ratowaniem mienia zajmowali się sami mieszkańcy w sposób spontaniczny, gdyż należało to w myśl obowiązujących zasad do podstawowych obowiązków sąsiedzkich.

Wysoki Wydział Krajowy Cesarsko-Królewskiej Austrii w 1897r.polecił w gminach wiejskich zaprowadzić obowiązkową straż pożarną, której zadaniem miało być niesienie ratunku podczas pożaru. Niestety gmina Kuków była tak biedna, że nie stać jej było na zakup potrzebnego wyposażenia, tak że polecenie władz austriackich pozostało tylko na papierze. Niemniej jednak wprowadzano stopniowo obowiązek, że każde gospodarstwo zaopatrzone być powinno w drabinę o odpowiedniej długości, bosak, a na strychu przy kominie powinno być naczynie z wodą lub skrzynia z piaskiem. Ponadto wprowadzono obowiązek wart nocnych dla patrolowania całej wsi i czuwania nad jej bezpieczeństwem, a w razie potrzeby alarmowanie mieszkańców.

Myśl powołania do życia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kukowie zrodziła się wkrótce po przejściu frontu przez wieś, jeszcze pod koniec kwietnia 1945r. Ówczesny sołtys Kukowa Paweł Kachel lustrując opuszczone przez niemieckich osadników zabudowania w Kukowie Górnym stwierdził, że znajduje się tam ręczna sikawka pożarnicza, zaproponował młodym mieszkańcom wioski, aby przywieźli ją do Kukowa Dolnego, zabezpieczyli przed zniszczeniem i pomyśleli o założeniu Straży Pożarnej.

W minioną niedzielę wszyscy mieszkańcy Kukowa oraz zaproszeni goście świętowali 70 rocznicę założenia OSP. Wśród gości byli również dawni strażacy, którzy pamiętali pierwsze lata pracy straży. Jak wspominali nie było łatwo bo wieś była biedna i czasy trudne, ale wspólnymi siłami zawsze ratowali dobytki. Mogli podziwiać też młodych strażaków oraz dzieci, które chętnie wstępują w szeregi OSP Kuków.

O godz. 14 odbyła się uroczysta Msza Święta, a po niej wręczenie odznaczeń za pracę i wsparcie kukowskiej straży. Potem młodzi strażacy popisywali się swoimi umiejętnościami.

Wszyscy wspólnie bawili się do późnych godzin nocnych podczas festynu.

Więcej zdjęć na naszy profilu na fb

Informacje o historii OSP Kuków: www.osp.kukow.pl

foto. SnS

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image