Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 29.11.2023, 12:51
Atak hakerski na serwery spółki ALAB.
Osoby wykonujące badania medyczne w laboratoriach spółki ALAB powinny zachować dużą ostrożność oraz zastrzec swoje dane. Firma padła ofiarą ataku hakerskiego i w ręce osób trzecich dostały się nie tylko wyniki badań, ale również inne dane wrażliwe klientów.

Wstępna analiza incydentu wykazała, że osoby trzecie w sposób bezprawny mogły uzyskać dostęp do następujących danych osobowych: imię i nazwisko, numer PESEL, data urodzenia, miejsce zamieszkania oraz wynik badania laboratoryjnego. Poszkodowanych w tej sprawie może być co najmniej kilkanaście tysięcy osób.

Pokrzywdzeni, których dane wykradziono są obecnie narażeni na to, że osoby trzecie zaciągną na nich pożyczki lub kredyty, gdyż wiele instytucji umożliwia uzyskanie pożyczki lub kredytu w łatwy i szybki sposób (np. przez Internet lub telefonicznie bez konieczności okazywania dokumentu tożsamości). Złodzieje danych mogą wykorzystać je również do zarejestrowania przedpłaconej karty telefonicznej (pre-paid), która może posłużyć do celów przestępczych czy też do wyłudzenia ubezpieczenia lub środków z ubezpieczenia, co może spowodować dla osób, których dane dotyczą, negatywne konsekwencje w postaci problemów związanych z próbą przypisania im odpowiedzialności za dokonanie takiego oszustwa.

Rekomendowane działania mogące zminimalizować szkodliwość takich konsekwencji:

  • założenie konta w systemie informacji kredytowej i gospodarczej w celu monitorowania swojej aktywności kredytowej, rozporządzenie RODO daje możliwość, uzyskania darmowego dostępu do zebranych na swój temat danych w formie „kopii danych“, którą mamy prawo uzyskać od BIK,
  • zachowanie szczególnej ostrożności przy podawaniu danych osobowych innym osobom, zwłaszcza za pośrednictwem Internetu czy telefonu,
  • zgłoszenia faktu naruszenia danych właściwym organom w celu zapobieżenia tzw. „kradzieży tożsamości“
  • Zastrzeżenie numeru PESEL w serwisie mobywatel.gov.pl Poprzez zalogowanie się do systemu, wejście do sekcji „Twoje dane”, potem Rejestr Zastrzeżeń PESEL i wybrać „Zastrzeż PESEL” lub „Cofnij zastrzeżenie”.


źródło: UM Sucha Beskidzka.
Więcej informacji z regionu znajdziesz tutaj (kliknij w logo):
malopolskainfo24.pl
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image