Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 31.05.2022, 08:26
Folklor „Ziemi Suskiej” i jazz Piotra Damasiewicza zdobywcą Grand Prix ogólnopolskiego Festiwalu Folkowego!
Muzyka potrafi łączyć nawet to, co na pozór wydaje się być dwoma odległymi światami. Po jednej stronie jazzmani. Instrumentaliści, którym nie obca improwizacja i którzy pokochali folklor Suchej Beskidzkiej wraz z jego spontanicznością i pięknem. Z drugiej strony beskidzcy górale. Dudy, sekund, altówka i biały głos – wszystkie najwyższej próby. Mają w sobie to coś, co zainspirowało jazzmana Piotra Damasiewicza by udać się w muzyczną podróż do korzeni, a ta zawiodła ich do … Warszawy, gdzie odbył się 24. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
Publiczność zgromadzona w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego przekonała się o tym, że jazz i muzyka z okolic Babiej Góry potrafią przenikać się ze sobą w piękny i nieobliczalny sposób.

Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” to jeden z najważniejszych krajowych festiwali prezentujących niekomercyjne zjawiska artystyczne będące swoistym dialogiem pomiędzy muzyką tradycyjną, a współczesną – m.in.  jazzem, muzyką klasyczną czy elektroniczną. Zjawiska te od wielu lat pojawiają się w polskiej muzyce, dzięki artystom inspirującym się muzyką folkową, którzy podczas konkursu mają szansę ukazania się na prestiżowej festiwalowej scenie przed jury i zgromadzoną publicznością. Konkurs to również weryfikacja twórczości, która nierzadko staje się przełomem w dalszych muzycznych działaniach młodych zespołów. W gronie laureatów minionych edycji znalazły się takie zespoły jak: Kapela ze Wsi Warszawa, Żywiołak, Karpatia, Muzykanci… . Festiwalowe koncerty oraz przesłuchania odbywają się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, a tegoroczną edycję wydarzenia prowadzili Krzysztof Trebunia - Tutka i Piotr Kędziorek. 

W 24. Konkursie Muzyki Folkowej udział wzięła Formacja Piotra Damasiewicza & Into the Roots  złożona z instrumentalistów wywodzących się ze świata jazzu oraz tradycji reprezentowanej przez muzyków z „Kapeli Mała Ziemia Suska” i Zespołu Regionalnego „Ziemia Suska”. Zespół czerpie inspirację z ludowej kultury muzcznej Beskidu Żywieckiego, w tym w szczególności z tej pielęgnowanej w Suchej Beskidzkiej i miejscowościach usianych u podnóży Babiej Góry, łącząc oryginalne aranżacje wywodzące się z tradycji muzykowania w chacie góralskiej z klimatem klubu jazzowego, który wraz z całym kunsztem improwizacji towarzyszącym tej stylistyce, nadaje im współczesnego charakteru . Niewątpliwie istotą tej muzyki jest spotkanie na pograniczu muzycznych światów, które wzajem przenikają się, inspirują i tworzą „nowe”. Program konkursowy zawierał utwory ,,Roztoka’’, ,,Słonko sie znizyło’’ i ,,Z Babiyj Góry w pola’’ z wydanego w 2021 roku albumu “Watra”, dofinansowanego przez burmistrza Suchej Beskidzkiej Stanisława Lichosyta – wydawnictwa, które w wyjątkowy sposób promuje dziedzictwo kulturowe miasta i regionu. Premiera "Watry" miała miejsce 26 czerwca 2021 w czasie równie wyjątkowego wydarzenia - Bielskiej Zadymki Jazzowej. Dzień wcześniej prapremierowego koncertu formacji, prezentującego utwory ze wspomnianej płyty widzowie mogli wysłuchać w Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej. O wartości muzycznej i innowacyjności krążka świadczą liczne koncerty grupy oraz fakt, że w styczniu tego roku w głosowaniu czytelników wydawnictwa JazzPRESS i słuchaczy RadiaJAZZ.FM album „Watra” zdobył tytuł Polskiej Jazzowej Płyty Roku w Plebiscycie JAZZ 2021.

Za sprawą Piotra Damasiewicza & Into the Roots w dniach 13 – 15 maja muzyka spod Babiej Góry po raz kolejny wyruszyła w daleką podróż, tym razem na 24. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" osiągając wielki sukces  - Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej, czyli najważniejszą nagrodę radiowego święta muzyki folkowej, etnicznej i ludowej. W składzie Into the Roots wystąpili Piotr Damasiewicz (trąbka, harmonium, perkusjonalia, głos), Zbigniew Kozera (guimbri), Paweł Szpura (perkusja), z kolei rodzime zespoły z Suchej Beskidzkiej reprezentowali Alicja Krzeszowiak (wokal), Kamila Krzeszowiak (wokal), Natalia Krzeszowiak (wokal), Krzysztof Ryt (altówka pięciostrunowa), Jan Ryt (dudy, piszczałka), Paweł Ryt (skrzypce sekund, wokal). To właśnie za porywającą muzyczną opowieść, brawurowe wykonanie i stworzenie przestrzeni do wrażliwego, organicznego współistnienia muzycznych światów jury w składzie Ifi Ude (przewodnicząca jury), Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, Ewa Grochowska, Marcin Kusy, Maciej Szajkowski, Jakub Knera, Piotr Kędziorek przyznało zespołowi główny laur festiwalu –GRAND PRIX i nagrodę ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

“Formacja Piotra Damasiewicza (…) okazała się cudownie, organicznie zespolona, żywiołowa, intensywna, wiarygodna w przekazie” - mówiła dyrektor-redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz. Ponadto trębacz Piotr Damasiewicz otrzymał Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena za wyróżniającą się kreację artystyczną, a perkusista zespołu Paweł Szpura nagrodę „Złote Gęśle” ufundowaną przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej jako wyróżniający się instrumentalista. Wśród pozostałych laureatów znalazł się zespół KOSY, otrzymując wyróżnienie, zespół  Kadabra Dyskety Kusaje zdobył Nagrodę Czwórka Polskiego Radia.  Trzecią nagrodę przyznano zespołowi Hajda Banda, dwie równorzędne drugie nagrody – zespołowi Sekunda oraz zespołowi Michalove. Oba zespoły otrzymały także kolejne nagrody - Nagrodę Jedynka - Programu 1 Polskiego Radia (zespół Michalove) i Nagrodę Dwójka - Programu 2 Polskiego Radia (zespół Sekunda). Nagrodę Specjalną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz Nagrodę „Burza Braw” zdobył zespół Hajda Banda. Finałem piątkowych przesłuchań był koncert zespołu polsko-litewskiego ,,Babadag’’ oraz Laureta Folkowego Fonogramu Roku – zespołu ,,Tęgie Chłopy’’. Sobotnie przesłuchania zakończyły koncerty Laureatów Nagrody ,,Muzyka Źródeł’’ (Stanisława Galica – Górkiewicz i Józef Broda) i zespołów Kurbasy (UKR) i Sutari & Bastarda. W niedzielę 15 maja festiwalowa scena w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego ponownie należała do formacji Piotra Damasiewicza & Into the Roots, która  wystąpiła w Koncercie Laureatów, obok zespołów nagrodzonych w 24. Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Wydarzenie zakończył występ zespołu Babooshki [POL/UKR) pt. „Zustrich/Spotkanie”. Każdy festiwalowy dzień był zakończony wspólnym muzykowaniem i potańcówkami w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej, czyli wyjątkowym miejscu spotkań z muzyką tradycyjną.

Grand Prix 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" to znaczący sukces formacji Piotra Damasiewicza & Into the Roots, a także wyjątkowe przeżycie, szczególnie dla młodych muzyków z Suchej Beskidzkiej, którzy w Kapeli „Mała Ziemia Suska” i Zespole Regionalnym „Ziemia Suska” działających od kilkunastu lat przy Centrum Kultury i Filmu (wcześniej MOK – Zamek) odkryli przed laty swoją pasję do folkloru, rozwijali umiejętności śpiewu ludowego, gry na tradycyjnych instrumentach i zdobywali pierwsze doświadczenia sceniczne pod okiem instruktorów Stanisława Kubasiaka, Bernadety i Krzysztofa Rytów oraz Jacka Mastera. Udział zespołu w Festiwalu "Nowa Tradycja" z programem „Watra” to także wyjątkowa promocja dziedzictwa kulturowego Suchej Beskidzkiej i regionu.  Warszawa to jednak nie ostatni przystanek w muzycznej podróży z „Watrą”. Już w lipcu jazz połączony z dźwiękami i melodiami spod Babiej Góry ponownie popłynie w świat tym razem, m.in do Szwajcarii, Francji i Luksemburga, gdzie na festiwalowych scenach wraz z Piotrem Damasiewiczem & Into the Roots wystąpią suscy muzycy. Tym którzy, chcieliby poznać repertuar „Watry” nieco wcześniej, bliżej i pozostać z jej utworami na dłużej polecamy ostatnie egzemplarze albumu, dostępne w Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej.

źródło: ckif w Suchej Beskidzkiej

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image