Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 05.10.2021, 11:38
Ginczanka na deskach Centrum Kultury i Filmu. Bilety wciąż są dostępne
11 października w Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej odbędzie się kolejny spektakl teatralny z projektu "Teatr Polska". Widzowie mieli okazję już obejrzeć sztukę „Wyspa Kalina", opowiadającą o losach Kaliny Jędrusik, gwiazdy i celebrytki okresu PRL. Tym razem na deskach wystawiona będzie „Ginczanka. Przepis na prostotę życia".
Spektakl opowiada historię Zuzanny Gincburg, znanej jako Zuzanna Ginczanka. Należy do tych pisarek, których twórczość splata się z życiem. Doświadczenie biograficzne – najpierw nastolatki publikującej swoje pierwsze literackie próby na łamach szkolnego pisma, a potem świadomej siebie kobiety i poetki – jest główną materią jej wierszy. Ginczanka wychowywała się na prowincji, w Równem, ale marzyła o wielkim świecie, którego symbolem była dla niej Warszawa. Jeszcze w Równem nawiązała kontakt z Julianem Tuwimem, który zauważył w niej wielki talent i namówił na przeprowadzkę do stolicy. Negocjując swoje miejsce w warszawskim środowisku literackim, Ginczanka jako polska poetka żydowskiego pochodzenia musiała się zmierzyć z dwoma „demonami”: pięknem i żydowskością. Klisza „pięknej Żydówki” rozpalała wyobraźnię męskiej części towarzystwa i przysłaniała jej twórczość. Jej żydowskie pochodzenie stało się natomiast przedmiotem antysemickich ataków w Warszawie lat 30., a ostatecznie przyczyną jej tragicznej śmierci w Krakowie w 1944 roku.

Jak mówią o niej twórcy spektaklu: „Ginczanka miała w sobie ogromy potencjał, talent, pasję życia i nadzieję. To wszystko zostało zniweczone w momencie, gdy miała naprawdę ogromną szansę na przeżycie. Brakowało tak niewiele, żeby minęła się ze śmiercią... Poprzez spektakl próbujemy nie tylko opowiedzieć historię Zuzanny Ginczanki, ale pozostawić kolejny ślad jej życia, dopisać jeszcze jedno krótkie słowo."

Bilety można zakupić online pod adresem: https://ckifsucha.pl/kup-bilet/?id=346, bądź w kasie Centrum Kultury i Filmu w godzinach 10:00 – 20:00.
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image