Z OSTATNIEJ CHWILI
Wakacje w Jordanowie. Czas na lato pełne radości i atrakcji / Kryzys wodny w Gminie Stryszawa. Gmina zapewnia: 'Robimy wszystko, by przywrócić dostęp do wody' / Wakacje w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej – kultura, tajemnice i kreatywna zabawa! / Kolizja samochodowa w Stryszawie / Dobre wieści dla strażaków ochotników z powiatu suskiego! Sejmik Małopolski wspiera lokalne jednostki / Sucha Beskidzka - Nowe zadania priorytetowe dzielnicowych / Wypadek w Skawicy / Kolizja drogowa w Budzowie. Utrudnienia w ruchu / Policja reaguje na uciążliwe wykroczenia – plan działania priorytetowego w Gminie Budzów / Tymczasowa zmiana lokalizacji Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Makowie Podhalańskim / Ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące wystąpienia burzy / Ewa Kozina pokieruje Zespołem Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej / Wakacyjne dializy w Suchej Beskidzkiej – bezpłatnie w ramach NFZ / Czytanie na trawie – lato z książką w Makowie Podhalańskim / Pomoc dla Poli – osieroconej dziewczynki z Starej Wsi / PSL chce znieść dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast / OSP Stryszawa świętuje 80-lecie istnienia! Gminne obchody Dnia Strażaka już 6 lipca / Pożar samochodu w Juszczynie / Cysterna z wodą pitną dostępna przy ODK – ważna informacja dla mieszkańców
Dodano dnia 14.12.2016, 09:05
Gminny Program Rewitalizacji - ankieta, propozycje działań projektowych
Gmina Sucha Beskidzka rozpoczęła prace zmierzające do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji. Dokument pozwoli pozyskiwać środki europejskie na rzecz rewitalizacji społecznej, tj. poprawy warunków edukacji, dostępu do kultury, rekreacji, ale też poprawy sytuacji przedsiębiorców i pracowników.
Środki europejskie na projekty mogą pozyskiwać nie tylko instytucje publiczne, czy organizacje pozarządowe, ale również przedsiębiorcy. Aby konkretny projekt mógł zyskać wsparcie, konieczne jest umieszczenie go na liście zadań Gminnego Programu Rewitalizacji. Głównym założeniem rewitalizacji jest udział jak największej grupy podmiotów z terenu gminy. Stąd, środki na działania rewitalizacyjne mogą pozyskiwać:
  1. Jednostki samorządu terytorialnego,
  2. Instytucje kultury,
  3. Partnerzy społeczni i gospodarczy,
  4. Kościoły i związki wyznaniowe,
  5. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe,
  6. Parki Narodowe i Krajobrazowe,
  7. Przedsiębiorcy,
  8. Szkoły wyższe / pozostałe szkoły niepubliczne.
Dla wszystkich Państwa, którzy chcielibyście zgłosić własny projekt, przygotowaliśmy odpowiedni formularz. Należy pamiętać, że zgłoszenie projektu, a w dalszej kolejności - zamieszczenie go w Gminnym Programie Rewitalizacji nie stanowi zobowiązania do realizacji. Daje natomiast prawo do zgłaszania wniosków o dofinansowanie w ramach 11. osi Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.
Możliwe działania w ramach 11 osi Regionalnego Programu Operacyjnego to:
  1. przebudowa, rozbudowa, modernizacja i adaptacja obiektów infrastrukturalnych z przeznaczeniem na cele społeczne, obejmujące:
    - placówki oferujące wsparcie dzienne dla dzieci i młodzieży (np. żłobki, przedszkola i inne formy wychowania - przedszkolnego, szkoły, świetlice, w tym środowiskowe),
    - obiekty rekreacyjne (np. ścieżki zdrowia, place zabaw, boiska),
    - obiekty, w których świadczone są usługi służące aktywizacji społecznej i zawodowej mieszkańców,
    - obiekty wielofunkcyjne, w których łączone są różne funkcje społeczne;
  2. budowa, przebudowa, rozbudowa, modernizacja i adaptacja obiektów infrastruktury kultury; Maksymalna kwota kosztów kwalifikowanych projektu w zakresie kultury nie może przekroczyć 8 000 000 PLN
  3. działania prowadzące do ożywienia gospodarczego rewitalizowanych obszarów (np. zagospodarowanie przestrzeni na cele gospodarcze);
  4. zagospodarowanie (przebudowa, rozbudowa, modernizacja i adaptacja) przestrzeni publicznej na cele społeczne (np. place, skwery, parki);
  5. modernizacje, renowacje budynków użyteczności publicznej poprawiające ich estetykę zewnętrzną; Przedsięwzięcia w ramach powyższego typu projektu, o ile przewidują modernizację energetyczną budynków, muszą mieć uzasadnienie w audycie energetycznym.
  6. modernizacje, renowacje części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych, tj. odnowienie elementów strukturalnych budynku (dachy, fasady, okna i drzwi w fasadzie, klatki schodowe i korytarze, windy). Projekty z zakresu mieszkalnictwa w zakresie modernizacji energetycznej budynków muszą mieć uzasadnienie w audycie energetycznym. Jeżeli to wynika z audytu energetycznego – możliwa jest ingerencja w substancję budynku w szerszym zakresie niż przywołany powyżej.
 Ponadto można zgłaszać projekty finansowane z innych źródeł, jak również projekty miękkie. Ważne, żeby działania odpowiadały celom rewitalizacji społecznej, tzn. żeby wpływały na zmniejszenie zakresu ubóstwa, poprawiały warunki edukacyjne i dostęp do kultury, wpływały na poprawę warunków dla rozwoju gospodarczego, możliwości pozyskania pracy przez osoby bezrobotne itd.
 
Wypełnione ankiety i formularze projektowe możecie Państwo wysyłać na adres mailowy rewitalizacja@sucha-beskidzka.pl lub składać w Urzędzie Miejskim w Biurze Obsługi Mieszkańca do dnia 5 stycznia 2017 r.
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image