Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 25.10.2022, 08:20
Jubileusz 15-lecia działalności Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej
W piątek (21 października) w Sali Rycerskiej Zamku Suskiego w podniosłej atmosferze odbyło się spotkanie z licznym udziałem zaproszonych gości. Reprezentacyjna sala była miejscem uroczystych obchodów 15-lecia działalności prowadzonego przez samorząd miasta Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Idea utworzenia w Zamku Suskim muzeum zrodziła się blisko pół wieku temu. 12 czerwca 1975 roku obiekt został przejęty przez Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu, w celu przystosowania go do działalności muzealnej. W telewizyjnych archiwach do dziś zachował się reportaż, w którym prof. Jerzy Szablowski barwnie opisywał jak bogatą kolekcją będzie dysponowało muzeum wnętrz. Dziś wiemy, że tamtego przedsięwzięcia nie udało się zrealizować, a zabytkowa perła renesansu nadal popadła w ruinę. W tym kontekście historycznym jeszcze lepiej widać jak duży ciężar kilkadziesiąt lat później wziął na siebie samorząd Suchej Beskidzkiej gdy 24 października 2006 powołał na wniosek Burmistrza Miasta Stanisława Lichosyta Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej, które swoją działalność zainaugurowało uroczyście 15 września 2007 roku. Wówczas nie istniała jeszcze obawa, że zajdzie konieczność zwrotu Małego Wawelu jak nazywany jest suski zamek spadkobiercom hr. Juliusza Tarnowskiego. Determinacja Burmistrza i Rady Miasta, a zarazem ich głębokie przekonanie o potrzebie zachowania dziedzictwa kulturowego dla potomnych sprawiły, że samorząd nie tylko odkupił zamek, a następnie przeprowadził jego modernizację.

Powstałe w południowo-wschodnim skrzydle zamku Muzeum zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem, udostępnianiem, opracowywaniem i upowszechnianiem zbiorów w zakresie historii miasta Sucha Beskidzka oraz regionu babiogórskiego. W 2010 roku jako instytucja uprawniona do ochrony dóbr kultury przejęła kolekcję etnograficzną zgromadzoną przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Suskiej i prezentowaną w Domku Ogrodnika. Zbiory te, będące cennym przykładem kultury materialnej, duchowej i społecznej  mieszkańców Ziemi Suskiej, stanowią obecnie Dział Etnograficzny muzeum. W lutym 2016 roku, na podstawie decyzji Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, do zbiorów zostały przekazane zabytki archeologiczne pozyskane w trakcie trwających ponad 15 lat ratunkowych prac archeologicznych w czaszy zbiornika wodnego Świnna Poręba. Częściowo prezentowane one są na stałej wystawie archeologicznej „Najstarsze osadnictwo w dolinie Skawy”. Rok później suskie muzeum przejęło zbiory z Muzeum im. Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym, ofiarowane przez Fundację ,,Czartak”. Ta wspaniała kolekcja malarstwa, rysunku i rzemiosła artystycznego, zgromadzona przez rodzinę Zegadłowiczów, prezentuje sztukę Polski okresu Dwudziestolecia Międzywojennego. Muzeum prezentuje również Kolekcję Habsburską z prywatnych zbiorów, którą tworzą unikatowe dzieła  malarstwa nowożytnego oraz rzadkie egzemplarze broni myśliwskiej. W przeciągu 15 lat funkcjonowania muzeum opracowało i przedstawiło zwiedzającym ponad 30 różnorodnych wystaw czasowych. A jak ważnym miejscem dla lokalnej społeczności i turystów odwiedzających Suchą Beskidzką jest Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej pokazują liczby. Tylko w ubiegłym roku odwiedziło je ponad 14 tys. zwiedzających, a w tegorocznym sezonie letnim (lipiec – wrzesień) 8 tys. osób.

Uroczyste spotkanie jubileuszowe, na którym podsumowano 15-lecie działalności Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej, uświetnili swoją obecnością Poseł na Sejm RP Dorota Niedziela, Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Danuta Kawa, Starosta Suski Józef Bałos, Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt. Wśród zaproszonych gości byli również między innymi  dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Paweł Valde-Nowak, , kierownik Oddziału Zamku Królewskiego na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki - Dwór  w Stryszowie Justyna Żarnowska, dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego Tomasz Pasierbek oraz delegacja Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w osobach prof. dr hab. inż. arch. Zbigniewa Wikłacza i dr inż. arch. Dominiki Długosz.

Jubileusz stał się sposobnością do uhonorowania osób, instytucji i firm, które posiadają szczególną wrażliwość na zachowanie dla potomnych dziedzictwa kulturowego i wspierają Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej poprzez nadanie im tytułu honorowego Amicus Muzeum. Tytuł nieprzypadkowo ma prominencję włoską, bo przecież i włoski jest rodowód suskiego zamku. Jego materialną formą jest grafika przedstawiająca Zamek Suski, której projekt, jak i same grafiki wykonał pochodzący z Suchej Beskidzkiej artysta Maciej Hojda. Tytułami Amicus Muzeum uhonorowano: Stanisława Lichosyta, Edwarda Sochackiego, Janusza Siwca, dr. Marka Kołodziejczyka, dr. Tomasza Pasierbka, Marcina Leśniakiewicza, Ireneusza Seneckiego, Ewę Wegenke, Grzegorza Proszowskiego, Jerzego Harasimczyka, Józefa Kawę, Andrzeja Wągla, Stanisława Kuliga, prof. dr hab. Pawła Valde- Nowaka, prof. dr hab. Tadeusza Palecznego, dr hab. Henryka Czubałę, Marka Zajdę, Parafię pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Suchej Beskidzkiej, Bank Spółdzielczy w Suchej Beskidzkiej, Towarzystwo Miłośników Ziemi Suskiej, Zespól Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione oraz firmy Pacyga Import – Export  - Krzysztof Pacyga, Fideltronik Poland, Sużyw Sp. z o.o., Kasper Suski – Renata Dudoń, Kuracjusz Kazimierz Gacek.

Ważnym punktem uroczystości było podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej a Katedrą Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Krakowskiej, która obejmować będzie organizację prac badawczych, których efektem mogą być artykuły naukowe autorstwa pracowników Katedry Historii Architektury i Konserwacji Zabytków, a także tworzenie opracowań naukowych o Zamku Suskim i jego otoczeniu w ramach realizowanego programu badawczo-dydaktycznego w Katedrze Historii Architektury i Konserwacji Zabytków. Współpraca przewiduje także podejmowanie prac konserwatorskich, projektowych (koncepcyjnych i realizacyjnych) adaptacji obiektów do wytyczonych wspólnie celów oraz współudział w różnego typu grantach badawczych prowadzonych z partnerami krajowymi i zagranicznymi.

Piątkowe wydarzenie odbywało się we wspaniałej atmosferze dzięki wysokiej klasy artystom, którzy swoimi występami uświetnili uroczystość. Przybywających gości powitał Zespół Muzyki Dawnej im. Gaspara Gastiglione. Następnie przed zebranymi wystąpił Jakub Kosecki laureat II nagrody na VI Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Rzeszowie, prezentując mistrzowską interpretację utworów wybitnego polskiego kompozytora. W dalszej części jubileuszu wirtuoz ponownie zasiadł za fortepianem, akompaniując profesor Henryce Januszewskiej – Stańczyk, wykładowczyni Akademii Muzycznej im. Karol Szymanowskiego w Katowicach i Akademii Muzycznej w Ostrawie, a zarazem jednej z najlepszych sopranistek swojego pokolenia, występującą na scenach całego świata. Jej płyta z Pieśniami Fryderyka Chopina nagrana w 1988 roku była prekursorska i otrzymała Grand Prix na ostatnim Konkursie Płytowym w 2020 roku przy XVIII Konkursie Chopinowskim. Występ jaki dała w Sali Rycerskiej Suskiego Zamku był tym większym wydarzeniem, że był pierwszym publicznym koncertem… od 17 lat, gdy Henryka Januszewska-Stańczyk przestała śpiewać, poświęcając się całkowicie pracy pedagogicznej ze studentami. Wykonała solo „Życzenie” do słów Stefana Witwickiego, „Dwojaki Koniec” z tekstem Bohdana Zaleskiego i „Pierścień” do wiersza Stefana Witwickiego. Przed publicznością wystąpiła również Joanna Skwara, sopranistka w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, gdzie na stałe pracuje jako artystka chóru filharmonii, a także wykonuje partie solowe na scenach w kraju i za granicą. Przy akompaniamencie Jakuba Koseckiego wykonała dwa utwory do słów Stefana Witwickiego – „Wiosna” i „Gdzie lubi”. oraz „Piosnkę Litewską”  do słów Ludwika Osińskiego według litewskiej pieśni ludowej. Prywatnie Joanna Skwara jest siostrzenicą prof. Januszewskiej-Stańczyk, która była jej pierwszą nauczycielką śpiewu. Na koniec uroczystości artystki przygotowały niespodziankę i wspólnie wykonały dwa utwory: „Święty Piotr” Stanisława Moniuszki oraz „Duetto buffo di due Gatti” czyli „Duet komiczny na dwa Koty” Gioacchino Rossiniego  urzekając swoim śpiewem zebranych.

źródło: UM Sucha Beskidzka

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image