Z OSTATNIEJ CHWILI
PSL chce znieść dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast / OSP Stryszawa świętuje 80-lecie istnienia! Gminne obchody Dnia Strażaka już 6 lipca / Pożar samochodu w Juszczynie / Cysterna z wodą pitną dostępna przy ODK – ważna informacja dla mieszkańców / Gmina Zembrzyce z dotacją w ramach programu Małopolska deszczówka 2025 / Polityka: Tusk: Opozycja atakuje, gdy państwo odzyskuje kontrolę nad granicą / Poważny wypadek w Mucharzu na DK28 / Podziękowania po Jubileuszu 80-lecia OSP Maków Dolny / Miasto Jordanów z promesą na Zrównoważony Rozwój Ekologiczny / Góralska siła jedności ! Klip do Ciebie Boga Wysławiamy / Zdarzenie drogowe w Śleszowicach / Gmina Stryszawa w obliczu kryzysu wodnego – apel Wójta do mieszkańców / Niemal setka załóg na liście zgłoszeń do Valvoline Rajdu Małopolski 2025! / Będzie gorąco. Przed nami upały!
Dodano dnia 10.09.2021, 10:00
Kapela Skoblicka wyróżniana na 55. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych
Duży sukces zapisała na swoim koncie kapela Skoblicka działająca przy Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej. Otrzymała wyróżnienie w 55. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
Tworzący kapelę skrzypek Maciej Kubasiak i dudziarz Marek Ryt wraz z opiekunem Stanisławem Kubasiakiem przeszli najpierw na czele korowodu otwierającego tę jedną z największych imprez folklorystycznych w Polsce, której organizatorzy stawiają sobie za cel ochronę tradycyjnego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu. Podkreślają, że tradycja ludowego śpiewu i muzykowania jest cenną i istotną częścią polskiego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która nie może zostać zaprzepaszczona w nowych warunkach cywilizacyjnych. Stanowi ona bowiem o tożsamości lokalnej, regionalnej i ogólnonarodowej.

W tym roku w Kazimierzu Dolnym zaprezentowało się około 650 artystów z 14 województw. Jurorzy w pokonkursowym protokole odnotowali bardzo wysoki poziom artystyczny tegorocznej edycji festiwalu, a w szczególności licznie występujących kapel oraz zespołów śpiewaczych. Dostrzegli i docenili również starania wykonawców o zachowanie w swoich prezentacjach autentycznego języka regionalnego, regionalnych strojów oraz niezwykle cennego archaicznego instrumentarium. W tej sytuacji wyróżnienie jakie przyznano kapeli Skoblicka jest niezwykle cenne i warte podkreślenia.

źródło: UM Sucha Beskidzka
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image