Dodano dnia 12.08.2020, 06:14
Letni plener malarski w Suchej Beskidzkiej
Plener malarski to intensywna praca twórcza połączona z przyjemnością przebywania w otoczeniu przyrody, szczególnie pięknej, jak ta w okolicach Suchej Beskidzkiej. Czternaścioro niezwykle interesujących i utalentowanych osobowości, czerpiących radość ze wspólnego tworzenia. Ludzi reprezentujących różne pokolenia, różne techniki i style na zaproszenie MOK – Zamek w dniach 2 do 8 sierpnia wzięło udział w zorganizowanym w ramach cyklu Wakacyjna Akademia Sztuki plenerze malarskim w Suchej Beskidzkiej.

Po letniej szkole malowania dla dzieci i młodzieży oraz  warsztatach rękodzieła dla najmłodszych przyszedł czas na spotkanie dorosłych artystów. W otoczeniu zamku suskiego oraz różnych urokliwych zakątkach Suchej Beskidzkiej w pierwszym tygodniu sierpnia, w pogodne dni można było spotkać malarzy uwieczniających na płótnach lub papierze akwarelowym piękno miasta.  Wielu z nich to nasi rodzimi twórcy, nie zabrakło jednak również gości z pobliskich powiatów.
Rolę komisarza pleneru pełnił Rafał Lenart, pochodzący i mieszkający w Suchej Beskidzkiej malarz i rysownik, absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP. Przez siedem dni artyści poznawali lub odkrywali na nowo ciekawe miejsca i tematy „zanurzone” w krajobrazie miasta, inspirując się, a potem  planując i tworząc swoje dzieła. Dla uczestników plener był też doskonałą okazją do spotkania, często po latach, z ludźmi, z którymi przed laty połączyła ich wspólna pasja, a także możliwością wymiany artystycznych doświadczeń i formą integracji środowiska twórczego Suchej Beskidzkiej i okolic.
Podczas tygodniowego pleneru powstało blisko 30 prac, które teraz będą zyskiwać ostatnie szlify w domowych pracowniach malarskich. Efekty końcowe pracy artystów będzie można obejrzeć w październiku na poplenerowej wystawie w Galerii Sztuki - Zamek.

Organizatorzy dziekują wszystkim uczestnikom za włożony dotychczas trud, pracę i poświęcony czas, a także wspaniałą atmosferę i wiele inspirujących rozmów o sztuce, artystach, historii i życiu..., wzbogacających szeroko rozumianą  kulturę tego miejsca, jakim jest suski zamek.

W plenerze udział wzięli:

Rafał Lenart – komisarz pleneru, Zofia Wróbel,  Roman Wróbel,  Andrzej Zieliński, Magdalena Leśnikowska, Stanisław Krupiak, Ireneusz Młynarczyk, Małgorzata Pindel – Kryjak, Aneta Lachendro, Zbigniew Jurczak, Grzegorz Giermek, Mirosław Ogiński, Urszula Dąbrowa, Małgorzata Wójtowicz - Cichoń

źródło: UM Sucha Beskidzka

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image