Z OSTATNIEJ CHWILI
Trwa remont sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Toporzysku / Burza medialna po ułaskawieniu Roberta Bąkiewicza przez prezydenta Dudę / Bezpieczne Wakacje 2025 – piknik profilaktyczny w Jordanowie / Ogłoszenie o naborze na wolne stanowisko urzędnicze Referenta ds. Geodezji / Stacja ładowania samochodów elektrycznych u stóp Babiej Góry / 116 123 – poruszająca wystawa Piotra Rusina w Suchej Beskidzkiej / Małopolska: 33,4 tys. seniorów otrzymało już rentę wdowią / 15 lipca – Rocznica Bitwy pod Grunwaldem / Już niedługo termomodernizacja szkoły w Osielcu / IMGW prognozuje burze z silnymi opadami i wiatrem / Uwaga kierowcy! Utrudnienia na ul. bł. ks. Dańkowskiego w Jordanowie / Hucisko – ciężarówka w rowie / Bractwo Zbójników spod Babiej Góry na jubileuszowym OscypekFeście w Żywcu / Kojszówka: Nietrzeźwy za kierownicą - przekroczył prędkość w terenie zabudowanym!
Dodano dnia 11.07.2025, 10:23
„Model nitkowy” Marka Kołodziejczyka na krakowskim festiwalu sztuki.

W czwartek, 10 lipca, w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie odbył się wernisaż wystawy „Model Nitkowy” autorstwa Marka Leona Kołodziejczyka – artysty pochodzącego z Suchej Beskidzkiej. Wydarzenie przyciągnęło miłośników sztuki współczesnej, którzy mieli okazję zobaczyć unikatową instalację balansującą na granicy grafiki, rzeźby i przestrzennego rysunku. Wystawa jest częścią prestiżowego festiwalu „4. Krakowskie Spotkania Artystyczne 2025 – Tożsamość idei”, skupiającego się na poszukiwaniach artystycznych związanych z szeroko pojętą tożsamością twórczą i społeczną.


"Wystawa „Model Nitkowy” prezentuje 50 prac, które powstały w latach 80. i 90., ukazując bogactwo i wielowarstwowość twórczości artysty. Głównym tworzywem jest tu nitka – niepozorna materia staje się pretekstem do eksperymentów, obserwacji i refleksji. Prace Marka Kołodziejczyka mają zarówno charakter naukowy, jak i artystyczny. Ich istotą jest badanie form, struktur, układów przestrzennych i ukrytych zależności, które mogą przywodzić na myśl konstrukcje architektoniczne, układy urbanistyczne, a nawet struktury biologiczne czy społeczne. Autor nie tylko „trenuje” wyobraźnię przestrzenną, ale też prowokuje widza do innego spojrzenia na rzeczywistość – przez pryzmat drobnych detali, które – choć często niewidoczne – decydują o kształcie całości.

Modele nitkowe są wynikiem planowanych eksperymentów. Nitki były zanurzane w wodzie, formowane na specjalnie przygotowanych rusztowaniach, układając się w wiązki, splatając, rozchodząc i łącząc – każdorazowo inaczej. Ich obserwacja pozwoliła nie tylko dostrzec nowe wzorce estetyczne, ale i porusza szersze refleksje nad porządkiem świata, chaosem i próbą jego okiełznania. Dla inżyniera mogą być metaforą konstrukcji idealnej, dla logistyka obrazem złożonego procesu, dla filozofa znakiem powiązań i ukrytej logiki materii. W każdej interpretacji pozostają nośnikiem emocji, myśli i doświadczenia.

Doświadczenie Marka Leona Kołodziejczyka nie ogranicza się jednak wyłącznie do sztuki. Artysta ukończył Politechnikę Krakowską, a doktorat z architektury realizował na Uniwersytecie w Stuttgarcie w ramach stypendium naukowego. Po obronie pracy naukowej pracował przy konserwacji Zamku Królewskiego na Wawelu. Przez wiele lat pełnił funkcję Naczelnika Wydziału Architektury, Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej w Starostwie Powiatowym w Suchej Beskidzkiej. Jest również autorem koncepcji funkcjonalnej suskiego zamku i jego inwentaryzacji. W działalności kulturalnej od 2007 roku aktywnie uczestniczy jako członek Rady Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.

W ramach wystawy artysta nie określa czasu powstania poszczególnych prac. Jak sam podkreśla, nie chodzi o chronologię, lecz o indywidualną opowieść odbiorcy. To widz ma odnaleźć własną nić narracyjną, łączącą poszczególne obrazy i znaczenia.

Wystawa Marka Kołodziejczyka wpisuje się w temat przewodni Krakowskich Spotkań Artystycznych – „Tożsamość idei”. Tegoroczna edycja festiwalu to aż 11 wystaw głównych i 42 wystawy towarzyszące, organizowane przez Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Krakowski. To unikatowe wydarzenie w skali ogólnopolskiej, skupiające artystów związanych z Krakowem i prezentujące ich dorobek w kontekście refleksji nad tożsamością, tradycją, kulturą i współczesnością.

Zorganizowany 10 lipca wernisaż wystawy cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem krakowskiego środowiska artystycznego. W otwarciu wystawy wzięli również udział Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt, dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej Andrzej Peć oraz liczne grono mieszkańców naszego miasta, doceniając benedyktyńską pracę jaką Marek Kołodziejczyk wykonał tworząc swoje prace. Wyrażali przy tym uznanie dla faktu, że są one prezentowane podczas ta wysokiej ragi wydarzenia artystycznego."   

źródło/foto: UM Sucha Beskidzka.


Komentarze
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Komentowanie tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się lub zarejestruj się jeśli jeszcze nie posiadasz konta.