Z OSTATNIEJ CHWILI
To był wyjątkowy, jubileuszowy Turniej Łuczniczy Zamek Suski 2025 / Ta pieśń poruszy twoją duszę. Z dawna Polski Tyś Królową w niezwykłym wykonaniu / Budzów - Gminne Obchody Dnia Strażaka oraz Konstytucji 3 Maja / Uroczysty przemarsz i złożenie kwiatów w miejscach pamięci w Makowie Podhalańskim (foto - wideo) / Letnia Akademia Muzyki Dawnej - trwają zapisy / Maków Podhalański - Uroczysty przemarsz i złożenie kwiatów w miejscach pamięci (video) / Burza - ostrzeżenie pogodowe II stopnia ! / Zaproszenie na Koncert Muzyki Filmowej Y-P Symphony Orchestra / MKS Babia Góra z Pucharem Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka / Spowodowała kolizję i odjechała z miejsca zdarzenia ! / Sidzina - Wypadek z udziałem motocyklisty / Kolizja samochodowa w Makowie Podhalańskim / Tymczasowy areszt dla 35-latka, który zaatakował znajomego siekierą !
Dodano dnia 08.09.2016, 10:32
Narodowe Czytanie 2016 u „Jana Pawła”

Quo vadis” Henryka Sienkiewicza było lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku.

Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Zapoczątkował ją prezydent Bronisław Komorowski.  Zainicjowana została wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.
Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, potrzeba dbałości o polszczyznę, budowanie więzi społecznych.

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej uczestniczy w tych działaniach od początku. W trakcie tegorocznego czytania urozmaiconego fragmentami adaptacji filmowej Jerzego Kawalerowicza z 2001 roku uczniowie poznali głównych bohaterów utworu: okrutnego Nerona i jego wyrachowaną, bezlitosną żonę Poppeę Augustę, piękną, niewinną Ligię Kallinę, córkę króla Ligów, plemienia żyjącego między Odrą a Wisłą, jej opiekuna Ursusa, olbrzyma o ogromnej sile i zakochanego w Ligii Marka Winicjusza, patrycjusza rzymskiego, który przechodzi niezwykłą metamorfozę: zapalczywy idumny młodzieniec dzięki ukochanej uczy się miłości, pokory, współczucia i przebaczenia, by stać się prawdziwym wyznawcą Chrystusa, oraz Petroniusza mistrza elegancji na dworze Nerona.

Uczestnicy Narodowego Czytania mocno zaangażowali się w przygotowania. Wykonano piękne dekoracje. Atmosferę epoki i jej realia doskonale oddali uczniowie, ale i nauczyciele, zakładając oryginalne stroje.


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image