Dodano dnia 12.10.2020, 12:53
Nowy wóz strażacki dotarł do OSP Sucha Beskidzka-Błądzonka
Bogu na chwałę, ludziom na ratunek. Ta maksyma od lat przyświeca strażakom. Od soboty, 10 października br., druhowie z OSP Sucha Beskidzka – Błądzonka wzbogacili się o nowy wóz strażacki, który zastąpił zużytego 31 letniego Stara 266.

Nowy nabytek OSP Sucha Beskidzka – Błądzonka to iveco eurocargo ML150E32, posiadający napęd na cztery koła i moc 320 KM, co pozwoli dotrzeć nim w nawet trudno dostępny teren i to przy niesprzyjających warunkach. Posiada sześcioosobową kabinę, do której druhowie mogą dostać się sprawnie czterema drzwiami. W aucie zamontowano zbiornik na wodę o pojemności 3,5 tys. litrów oraz 350-litrowy zbiornik na środek pianotwórczy. Na wyposażeniu ma autopompę o wydajności 2,4 tys. litrów na minutę, wyposażoną w urządzenie odpowietrzające umożliwiające zasysanie wody z głębokości 1,5 metra w 30 sekund i 7,5 metra w minutę. Pojazd posiada między innymi maszt oświetleniowy z dwoma najaśnicami LED, system zraszania podwozia, wyciągarkę elektryczną, kamerę cofania oraz szperacz pogorzeliskowy.

Strażacy z Błądzonki powitali wóz zgodnie z ceremoniałem, ale uroczystość musiała być skromniejsza niż pierwotnie planowali z uwagi na obostrzenia wynikające ze znalezienia się powiatu suskiego w czerwonej strefie. Po honorowym przejeździe w asyście wozów z zaprzyjaźnionych jednostek z OSP Sucha Beskidzka – Miasto, OSP Zachełmna i OSP Maków Podhalański Dolny, nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi przewieszonej przez maskę Iveco, którego dokonał Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt.

Zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego jest sfinansowany z budżetu  Gminy Sucha Beskidzka w kwocie 350 000 zł. Pozostałe środki pozyskane zostały z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 210 000 złotych, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska 100 000 zł oraz Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego również 100 000 zł. Dodatkowego wsparcia w wysokości 40 000 zł udzielił Zarząd Województwa Małopolskiego, który rozpatrzył pozytywnie wniosek złożony przez Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka. Pozostałe środki w  wysokości 39 475 zł to wkład finansowy OSP Sucha Beskidzka – Błądzonka.

źródło: UM Sucha Beskidzka


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image