Dodano dnia 31.03.2021, 18:59
Odrestaurowano miniaturę suskiego Małego Wawelu
Niewątpliwie największą atrakcją turystyczną Suchej Beskidzkiej jest renesansowy zamek zwany Małym Wawelem. Turyści i mieszkańcy miasta chętnie podziwiają oraz fotografują się również na tle jego miniatury, wyeksponowanej przed wejściem do Urzędu Miasta. Została ona odnowiona i dzięki temu jeszcze bardziej cieszy oko.
Makieta suskiego zamku została wykonana w latach sześćdziesiątych XX wieku przez pracowników Polskich Kolei Państwowych Stefana i Jerzego Szarków. Przez długie lata była ona wyeksponowana przed budynkiem dworca kolejowego, stanowiąc dużą atrakcję dla pasażerów oczekujących na pociąg i mieszkańców miasta, a w szczególności dla dzieci. Twórcy makiety zbudowali również miniaturowe wagoniki i lokomotywę kolejki elektrycznej biegnącej wokół konstrukcji.

W maju 2005 roku staraniem Urzędu Miejskiego miniatura została odrestaurowana przez nauczycieli praktycznej nauki zawodu oraz młodzież Zespołu Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej. Po renowacji postanowiono lepiej ją wyeksponować i dlatego przeniesiono ją na obłożony kamieniami, niewielki ziemny kopiec, znajdujący się naprzeciw budynku Urzędu Miejskiego.

Upływający czas sprawił, że miniatura ponownie straciła swój okazały wygląd. Z inicjatywy Burmistrza Miasta zostały przeprowadzone już prace konserwacyjne. Kolejny raz zaangażowali się w nie uczniowie Zespołu Szkół im. W. Goetla. Pod nadzorem nauczycielki Agnieszki Węglarz misternie oczyścili elementy makiety, a następnie precyzyjnie je pomalowali, starając się jak najwierniej (w miarę technicznych możliwości) oddać kolorystykę Małego Wawelu.

Należy podkreślić, że elementy miniatury, z uwagi na sposób jej wykonania, są niezwykle delikatne. Dlatego apeluje się do mieszkańców, aby oglądając ją, a tym bardziej wykonując zdjęcia, nie wchodzili na jej dziedziniec, a także, aby nie dotykali konstrukcji.

źródło: UM Sucha Beskidzka
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image