Dodano dnia 08.01.2019, 10:03
Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Suchej Beskidzkiej
„Odnowi oblicze ziemi”. Pod takim hasłem, w Suchej Beskidzkiej oraz w wielu innych polskich miejscowościach, przeszedł Orszak Trzech Króli. W tym roku w całej Polsce w drogę do Betlejem udało się ponad 2 mln uczestników!

6 stycznia w Suchej Beskidzkiej, podobnie jak w ponad 752 miejscowościach w Polsce w ślad za Kacprem, Melchiorem i Baltazarem wyruszyły barwne orszaki mieszkańców miasta, którzy w ten szczególny sposób postanowili wyrazić swą radość z Narodzenia Pańskiego.

W Suchej Beskidzkiej przejście Orszaku Trzech Króli odbyło się już po raz piąty. To piękna miejska tradycja, dzięki której każdego roku mieszkańcy Suchej Beskidzkiej mają możliwość w rodzinny i radosny sposób uczcić ten świąteczny dzień.  Obchody uroczystości Objawienia Pańskiego rozpoczęły się o godz. 11.00 Mszą św. w kościele parafialnym, po której mieszkańcy miasta przemaszerowali w „Królewskim Orszaku” do suskiego zamku, gdzie na dziedzińcu zamkowym, w iście zimowej scenerii, odbyła się krótka inscenizacja złożenia darów przez Trzech Króli, a także wspólne śpiewanie kolęd. W barwnym korowodzie, prowadzonym przez Miejską Orkiestrę Dętą, Trzem Mędrcom ze Wschodu towarzyszyły dzieci, młodzież i dorośli. Głowy uczestników orszaku były przyozdobione setkami koron, które wraz ze śpiewnikami przygotowali organizatorzy miejskich jasełek. Przez ponad godzinę dziedziniec suskiego zamku rozbrzmiewał najpiękniejszymi polskimi kolędami i pastorałkami. Do wspólnego kolędowania przyłączyły się regionalne zespoły „Ziemia Suska” i „Mała Ziemia Suska” z towarzyszącą im kapelą. Nie zabrakło także artystów z Chóru „Jasień”, którzy wsparli swymi głosami rozśpiewaną suską wspólnotę.

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy odbył się w Warszawie w 2009 r. Cztery lata później, w 2013 r. maszerowano już w ponad 90-ciu miastach, a orszaki te zgromadziły w sumie 250 tys. osób. Z każdym rokiem więc dołączały kolejne miasta i tak jest do dziś. Warto wspomnieć, że obecnie orszaki maszerują nie tylko w Polsce, ale w wielu miastach poza granicami naszego kraju, także na innych kontynentach. Przebieg orszaku wszędzie jest podobny – oparty na przekazie płynącym z Ewangelii. Trzej mędrcy ze wschodu, którym dopiero w VIII wieku nadano imiona Kacper, Melchior i Baltazar wraz ze swymi orszakami wyruszają z różnych miejsc, by spotkać się przy żłóbku Dzieciątka Jezus i wspólnie złożyć mu hołd. Przemarszom towarzyszy śpiew kolęd i radosne okrzyki. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem uroczystości.  Święto Objawienia Pańskiego należy do najstarszej tradycji Kościoła, bo ustanowione zostało już w IV wieku i zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia.


Wzorem lat ubiegłych organizatorami ulicznych jasełek w Suchej Beskidzkiej byli: Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka oraz Miejski Ośrodek Kultury – Zamek przy współpracy z fundacją Orszak Trzech Króli. Organizatorzy dziękują Komendzie Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej oraz Straży Miejskiej w Suchej Beskidzkiej za zabezpieczenie trasy przemarszu.

źródło: UM Sucha Beskidzka

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image