Z OSTATNIEJ CHWILI
Wakacje w Jordanowie. Czas na lato pełne radości i atrakcji / Kryzys wodny w Gminie Stryszawa. Gmina zapewnia: 'Robimy wszystko, by przywrócić dostęp do wody' / Wakacje w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej – kultura, tajemnice i kreatywna zabawa! / Kolizja samochodowa w Stryszawie / Dobre wieści dla strażaków ochotników z powiatu suskiego! Sejmik Małopolski wspiera lokalne jednostki / Sucha Beskidzka - Nowe zadania priorytetowe dzielnicowych / Wypadek w Skawicy / Kolizja drogowa w Budzowie. Utrudnienia w ruchu / Policja reaguje na uciążliwe wykroczenia – plan działania priorytetowego w Gminie Budzów / Tymczasowa zmiana lokalizacji Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Makowie Podhalańskim / Ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące wystąpienia burzy / Ewa Kozina pokieruje Zespołem Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej / Wakacyjne dializy w Suchej Beskidzkiej – bezpłatnie w ramach NFZ / Czytanie na trawie – lato z książką w Makowie Podhalańskim / Pomoc dla Poli – osieroconej dziewczynki z Starej Wsi / PSL chce znieść dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast / OSP Stryszawa świętuje 80-lecie istnienia! Gminne obchody Dnia Strażaka już 6 lipca / Pożar samochodu w Juszczynie / Cysterna z wodą pitną dostępna przy ODK – ważna informacja dla mieszkańców
Dodano dnia 23.02.2018, 08:30
Parki narodowe w otoczeniu społeczno-gospodarczym. Konferencja Naukowa w Suchej Beskidzkiej

O wyzwaniach, jakie niesie konieczność współpracy między parkami narodowymi w Polsce a światem nauki i biznesu, dyskutowali uczestnicy konferencji, która odbyła się 21 lutego br. w Sali Rycerskiej suskiego zamku.

Wzięli w niej udział przedstawiciele instytucji samorządowych, naukowych, kulturalnych oraz dyrekcja i wykładowcy WSTiE z Suchej Beskidzkiej jako organizatorzy. „Model działalności parków narodowych w szerszym otoczeniu społeczno-gospodarczym” to kolejny ekspercki projekt badawczy, realizowany przez Wyższą Szkołę Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej. Położony nieopodal Babiogórski Park Narodowy był obiektem zainteresowania w przedstawionych referatach. Park jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce.

W ramach dyskusji na konferencji wskazano, że priorytetem jest problem akceptacji dla stosowanych w parkach zasad ochrony przyrody. Niewystarczająco głęboka świadomość ekologiczna mieszkańców, a także względnie dobra świadomość ekologiczna samorządów przyczynia się do lekceważenia zasad ochrony przyrody przez przedsiębiorców związanych z usługami turystycznymi i sportowymi w parku.

Obrady prowadzone w interdyscyplinarnym gronie pozwoliły rzucić nowe światło na omawiane zagadnienia. Tworzenie „otuliny społecznej” wokół parku narodowego m. in. poprzez: edukację środowiskową prowadzoną przez parki, a także partycypację społeczną w „zarządzaniu” parkiem narodowym przyniesie oczekiwane rezultaty. Wdrożenie zaleceń suskich badaczy ma prowadzić do poprawy funkcjonalności parków i optymalizacji współpracy parków narodowych z otoczeniem wewnętrznym i zewnętrznym. Stworzenie kompleksowych narzędzi do badania parków narodowych to kolejny postulat naukowców.

źródło: UM Sucha Beskidzka

Reklama

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image