Dodano dnia 15.05.2018, 16:45
Pomagamy Markowi wyzdrowieć

W poniedziałek 14 maja w sali sesyjnej Urzędu Miasta Suchej Beskidzkiej odbyła się konferencja prasowa z udziałem Katarzyny Baran reprezentującej DKMS, organizatorek wydarzenia, które odbędzie się już w najbliższą sobotę oraz Łukasz Białończyka – dawcy szpiku, który zarejestrował się w bazie dawców.

Najczęściej nie myślimy o tym jak możemy uratować czyjeś życie, dopóki pomocy nie potrzebuje bliska nam osoba. Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Choroba może dotknąć każdego z nas. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Niestety wielu pacjentów wciąż nie znajduje zgodnego genetycznie dawcy, mimo iż w bazie już zarejestrowało się ponad 1 mln 300 potencjalnych dawców.

Misją Fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku. Celem statutowym Fundacji jest działalność w zakresie wspierania osób potrzebujących pomocy ze względu na ich stan fizyczny, psychiczny lub emocjonalny; promowania nauki oraz badań w dziedzinie przeszczepiania komórek macierzystych oraz promocji zdrowia publicznego.

W poniedziałek 14 maja w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Suchej Beskidzkiej odbyła się konferencja prasowa przed sobotnim wydarzeniem, które zorganizowano wraz z Fundacją DKMS. Wydarzenie zainspirowały mieszkanki naszego powiatu, ponieważ Marek – ojciec jednej z nich, ciężko zachorował. Niezbędne okazało się znalezienie zgodnego genetycznie dawcy, którego w bazie nie ma jeszcze. Przy okazji organizatorzy pragną uświadomić mieszkańców Suchej Beskidzkiej i okolic jak ważne jest aby świadomie wesprzeć akcję oraz sprawić by inne osoby mogły liczyć na zdrowie. Podczas rejestracji potencjalnych dawców w czasie trwania suskich Kickonaliów w minioną sobotę, zarejestrowano aż 34 osoby.

Na spotkaniu obecna była między innymi Dagmara Książek – Lisicka, nauczycielka w Szkole Muzycznej I stopnia w Suchej Beskidzkiej, a prywatnie córka Marka dla którego poszukiwany jest dawca.
- Tata niesamowicie przeżywa to, że tyle się dzieje i że organizowane są akcje. Zaczął tym żyć – powiedziała Dagmara, która sama przyznała, że akcje DKMS nie były jej obce, ale dopóki choroba nie dotknęła najbliższej osoby to się o takich rzeczach nie myśli.

W suskim Ratuszu obecny był również Łukasz Białończyk, który oddał potrzebny szpik choremu „bliźniakowi genetycznemu”. Opowiedział jak wyglądała cała procedura oraz o strachu i wątpliwościach, które pojawiają się w głowie w momencie, gdy otrzymuje się telefon z DKMS, że na świecie jest ktoś kto walczy o życie z białaczką i to właśnie ty możesz mu pomóc.
- Do mnie fundacja odezwała się do roku od wpisania mnie do bazy. Było to już parę lat temu i wtedy musiałem jechać do Niemiec, gdzie przeprowadzono wszystkie niezbędne procedury. Teraz mogę spokojnie powiedzieć, że jest to fajna przygoda – powiedział Białończyk.

Wszystkich zachęcamy do przyjścia na plac targowy już w najbliższą sobotę 19 maja od godz. 10 do 18. Będzie można uzyskać odpowiedzi na wszystkie pojawiające się pytania i zgłosić się do bazy potencjalnych dawców szpiku a tym samym zostać bohaterem!
Na wszystkich czekać będzie moc atrakcji. Akcje z całego serca wspiera powiatsuski24.pl

Harmonogram wydarzenia:
10:00 startujemy
12:30 pokaz ZUMBA HAPPYFIT
13:15 pokaz STRONG by zumba
13:30 pokaz karate SEIDO
14:30 występ Kwartetu Smyczkowego Qarte
15:30 występ Kapeli ZGORSCY
17:00 występ Orkiestry Dętej Szkoły Muzycznej I stopnia w Suchej Beskidzkiej
17:30 występ Orkiestry Smyczkowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Suchej Beskidzkiej
Ponadto będą z nami: OSP Maków Dolny, Komenda Powiatowa Policji Sucha Beskidzka, Patchworki, Babiogórski Park Narodowy, motocykliści z grupy Riders of flames, Robokulki, osoby zajmujące się malowaniem twarzy, pokazy ratownictwa medycznego, Jupilandia - dmuchańce, Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking w Złotoryi, DJ Wojciech Nieciąg, pierwsza pomoc u dzieci i dorosłych – szkolenie BLS.

____________________
DKMS został założony w 1991 roku z prywatnej inicjatywy w oparciu o historię cierpiącej na białaczkę pacjentki Mechtild Harf. Jej rodzina chciała zrobić wszystko, by ją uratować. Jedyną szansą było przeszczepienie szpiku kostnego od niespokrewnionego Dawcy. Niestety w tamtych czasach w Niemczech zarejestrowanych było tylko 3000 niespokrewnionych Dawców. Rodzina Mechtild zmobilizowała wszelkie siły znajomych i przyjaciół, by zdążyć z pomocą. Tak z prywatnej inicjatywy dr Petera Harf’a (męża Mechtild) oraz jej lekarza, dr Gerharda Ehningera, powstał DKMS. Dało to początek powstaniu największej bazy danych na świecie, skupiającej ponad 7 mln zarejestrowanych potencjalnych Dawców komórek macierzystych. Chcąc zwiększyć szanse na znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie DKMS rozszerza swoją działalność o kolejne centra Dawców w USA (2004), Polsce (2008), Wielkiej Brytanii (2013) i Chile (2018). W ciągu 25 lat szansę na życie chorym na nowtwory krwi podarowało ponad 69 tysięcy osób z baz DKMS. Dziś każdego dnia komórki macierzyste na całym świecie oddaje co najmniej 18 Dawców DKMS.SnS
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image