Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 06.06.2022, 15:37
Projekcje zwycięzców 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w Centrum Kultury i Filmu
Wczoraj (5 czerwca) uroczyście ogłoszono wyniki 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. A już dziś i jutro (6-7 czerwca) w sali widowiskowej w Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej odbędą się projekcje zwycięzców i laureatów.
Dziś (6 czerwca) o 18.00 w CKiF wyświetlony zostanie „Syndrom Hamleta” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, który otrzymał najwyższy laur w konkursie polskim – Złotego Lajkonika, a także Nagrodę Studentów Miasta Krakowa oraz wyróżnienie w międzynarodowym konkursie dokumentalnym. Producentki filmu, Magdalena Kamińska i Agata Szymańska (Balapolis) otrzymały również Nagrodę Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych oraz FDR Studio dla najlepszego producenta polskich filmów dokumentalnych i krótkometrażowych “dla filmu tworzonego w trudnych warunkach, który wymagał szczególnej troski o bohaterów, czułości, ale także wolności i zaufania do twórców.” A sam film nawiązuje do słów „Być albo nie być”, które w warunkach wojennych te słowa nabierają zupełnie nowych odcieni. Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowuje spektakl, w którym Szekspir przemówi językiem ich własnych wątpliwości, lęków i marzeń. Stoją za tym różne doświadczenia „generacji Majdanu”. Jedni przepracowują traumy po powrocie z wojny w Donbasie, inni mierzą się z pytaniami, o co tak naprawdę toczy się ukraińska walka i jak powinien zmienić się ich kraj. Teraz życie, teatr i kino na moment stają się jednym, a my jesteśmy świadkami emocjonującej psychodramy.

Gościem specjalnym dzisiejszego pokazu będzie Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Natomiast jutro (we wtorek, 7 czerwca) o 18.00 w CKiF zaprezentowane zostaną najlepsze filmy krótkometrażowe krakowskiego festiwalu. Pierwszy z nich to 29-minutowy  „How Do You Measure A Year? („Jak minął rok”) Jaya Rosenblatta, reżysera znanego z dokumentalnych eksperymentów. Tym razem jego córka Ella, będąca główną bohaterką filmu, każdego roku od swoich drugich do osiemnastych urodzin odpowiada na kilka prostych pytań, a widzowie mogą usłyszeć jak zmieniają się jej odpowiedzi wraz z upływem czasu. A, że obraz warty jest obejrzenia najlepiej świadczy fakt, że jego reżyser zwyciężył w Międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Srebrne Smoki to nagrody przyznawane najlepszym filmom krótkometrażowym reprezentującym wszystkie filmowe gatunki konkursu. Srebrnym Smokiem za najlepszy film dokumentalny zostali nagrodzeni Raul de la Fuente Calle i Amaia Ramirez za film „Maldita. A Love Song to Sarajevo” (Maldita. Pieśń miłości do Sarajewa”), pozwalający poznać jednego z najbarwniejszych bośniackich artystów – Božo Vreća.
Najlepszym filmem animowanym został czesko-słowacki „Kocham, tato” (reż. Diana Cam Van Nguen). Animacja została także krakowskim kandydatem do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego. Ten zaledwie 13-minutowy film także zostanie wyświetlony w Suchej Beskidzkiej.

Czwartym jest blisko półgodzinna „Victoria”, którego reżyserka Karolina Porcari została nagrodzona Srebrnym Smokiem za najlepszy krótkometrażowy film fabularny. Brawurową rolę zagrała w nim Katarzyna Figura, która wciela się w tytułową Victorię, która po pięćdziesiątce zaczyna odkrywać swoją seksualność.

Wstęp na  wydarzenia organizowane w Suchej Beskidzkiej w ramach 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc bezpłatne wejściówki można rezerwować na stronie www.ckifsucha.pl/ckifsucha, drogą elektroniczną pod adresem informacja@centrum-kultury.com oraz osobiście w recepcji Centrum Kultury i Filmu.
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image