Dodano dnia 28.02.2023, 16:04
Przez zabawę wciągnęli uczniów w świat chemii i ekologii
We wczorajsze i dzisiejsze (27-28 luty) przedpołudnie Sala Widowiskowa Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej stała się laboratorium chemicznym. Stało się to dzięki zaproszonym animatorom Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon którzy w trakcie bardzo widowiskowych pokazów odkrywali przed uczniami suskich szkół podstawowych świat nauki.
Ponad dekadę temu w Warszawie powstało Centrum Nauki Kopernik, które do dziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem, co stanowi dowód, że nauka poprzez zabawę nie jest nudna, a wręcz zachęca do zgłębiania wiedzy. Zgodnie z planami jeszcze w tym roku na krakowskich Czyżynach działalność ma zainaugurować Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon, będące Instytucją Kultury Województwa Małopolskiego. Sercem obiektu będzie wystawa stała o człowieku, podzielona na pięć sekcji tematycznych oraz przestrzeń wystaw czasowych. Obok znajdzie się sześć laboratoriów, w których odnajdą się pasjonaci chemii, fizyki, komputerów, majsterkowania, botaniki, a także miłośnicy... pieczenia i gotowania.

Wprawdzie budynek Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon dopiero powstaje, ale sama instytucja już funkcjonuje jako Mobilny Projekt Edukacyjny Naukowiej. Animatorzy Cogiteonu w oryginalny sposób prezentują doświadczenia, angażują do wspólnego działania i zachęcają do samodzielnego eksperymentowania, gdyż nierzadko korzystają z tanich, łatwo dostępnych produktów i przedmiotów, które znajdziemy w każdym domu. W dniach 27 i 28 lutego ich pokazy z zainteresowaniem obejrzeli uczniowie suskich szkół podstawowych, zaproszeni przez Centrum Kultury i Filmu, będące organizatorem wydarzenia. Animatorzy Cogiteonu połączyli eksperymenty chemiczne z zagadnieniami związanymi z ochroną środowiska i bezpieczeństwa.

Tematem przewodnim warsztatów było bowiem powietrze, w tym jego zawartość oraz to co w nim wisi, skąd się bierze i jaki ma wpływ na nasze otoczenie. Obserwując kolejne bardzo widowiskowe doświadczenia uczniowie nie tylko mieli okazję zdobyć nową wiedzę z zakresu chemii i powtórzyć już posiadaną, ale także przypomnieć sobie czym jest niska emisja i jakie skutki powoduje. A w myśl naukowego powiedzenia, że każda akcja powoduje reakcję, to tych było bez liku, co już wzbudzało zachwyt publiczności. Nie bez znaczenia na przebieg spotkania był sposób prowadzenia zajęć przez animatorów, którzy odkrywali świat nauki w sposób przystępny, swobodny i zarazem z dużą dozą humoru.

źródło: UM Sucha Beskidzka
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image