Z OSTATNIEJ CHWILI
PSL chce znieść dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast / OSP Stryszawa świętuje 80-lecie istnienia! Gminne obchody Dnia Strażaka już 6 lipca / Pożar samochodu w Juszczynie / Cysterna z wodą pitną dostępna przy ODK – ważna informacja dla mieszkańców / Gmina Zembrzyce z dotacją w ramach programu Małopolska deszczówka 2025 / Polityka: Tusk: Opozycja atakuje, gdy państwo odzyskuje kontrolę nad granicą / Poważny wypadek w Mucharzu na DK28 / Podziękowania po Jubileuszu 80-lecia OSP Maków Dolny / Miasto Jordanów z promesą na Zrównoważony Rozwój Ekologiczny / Góralska siła jedności ! Klip do Ciebie Boga Wysławiamy / Zdarzenie drogowe w Śleszowicach / Gmina Stryszawa w obliczu kryzysu wodnego – apel Wójta do mieszkańców / Niemal setka załóg na liście zgłoszeń do Valvoline Rajdu Małopolski 2025! / Będzie gorąco. Przed nami upały!
Dodano dnia 22.10.2018, 07:40
Przy suskim liceum zostanie postawiony pomnik - Ławka Niepodległości
W roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości, podejmowanych jest szereg inicjatyw dla uczczenia tej doniosłej rocznicy. Różne są formy tych inicjatyw, większość z nich ma charakter rocznicowych uroczystości, okolicznościowych imprez i publikacji. Władze powiatu suskiego zdecydowały się na bardziej trwałe, materialne upamiętnienie jubileuszu i, w związku z tym, przystąpiły do konkursu dla samorządów ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Konkurs dotyczył budowy ławek pomnikowych nazwanych Ławkami Niepodległości.

Do ministerstwa wpłynęło ponad 260 ofert z gmin i powiatów zainteresowanych tą inicjatywą. Komisja konkursowa przyznała dotację na budowę, wraz z gotowym projektem ławki, 143 samorządom. Wysoko oceniona została oferta przygotowana przez suskie starostwo, które znalazło się w grupie beneficjentów, którzy dostaną najwięcej środków na ten cel. W zamyśle organizatorów konkursu, Ławki Niepodległości w sposób godny upamiętnią polską państwowość, ale także będą miały walory edukacyjne oraz praktyczne.

Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się (multimedia) z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów naszego kraju – dzięki nim będzie można odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, przemówienia Marszałka Józefa Piłsudskiego i inne nagrania. Duży nacisk postawiono na nowoczesność – pomniki będą posiadać fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych, a także dodatkowe funkcje, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hotspot wifi. Ławka będzie podświetlana systemem LED. Jak wyjaśnia Marta Rosiak, autorka projektu ławki: "historia polskiej niepodległości jest pisana na bieżąco, przez nowe pokolenia Polek i Polaków. Forma i kolor ławki nawiązuje do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają".

Ławka zostanie postawiona w Suchej Beskidzkiej, na skwerze przed budynkiem Liceum Ogólnokształcącego, szkoły prowadzonej przez powiat. Skwer usytuowany jest przy skrzyżowaniu głównego traktu pieszo-handlowego z ul. płk. Tadeusza Semika – urodzonego w Suchej bohatera kampanii wrześniowej. W miejscu tym stoją obecnie obelisk i Dąb Pamięci poświęcone osobie płk. Felicjana Madeyskiego-Poraja, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Nowa aranżacja skweru i umieszczenie na nim Ławki Niepodległości pozwoli nadać mu odpowiedni wymiar i rozbudować jego symbolikę. Powstanie miejsce godnie upamiętniające walki o Polskę Niepodległą i niosące w przesłaniu spójny przekaz patriotyczny, a lokalizacja wzmocni walor edukacyjny projektu, zapewni jego żywotność i efektywność.

źródło: SP w Suchej Beskidzkiej


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image