Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 20.11.2023, 09:41
Sucha Beskidzka gminą dobrą do życia.
Podejmowane od lat przez samorząd Suchej Beskidzkiej działania, których celem jest dynamiczny, ale zarazem stabilny i trwały rozwój gminy powodują, że od ponad 10 lat nasze miasto zajmuje czołowe lokaty w „Rankingu Zrównoważonego Rozwoju”. Jednocześnie jest miejscem, w którym mieszkańcom dobrze się żyje. Potwierdzeniem tego faktu są wyniki opublikowanego po raz trzeci ogólnopolskiego rankingu „Gmina Dobra do Życia”. W czwartek, 16 listopada, Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej ogłosił rezultaty tegorocznej edycji. Sucha Beskidzka ponownie została sklasyfikowana w czołówce samorządów w Polsce.

Ranking obejmuje wszystkie polskie miasta i gminy, łącznie 2477 jednostek samorządu terytorialnego. Opracowywany jest przez niezależny zespół ekspertów pod przewodnictwem prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk bez jakiegokolwiek udziału samorządów oddzielnie dla miast na prawach powiatu, stref podmiejskich miast na prawach powiatu, gmin z siedzibą powiatu ziemskiego, gmin miejskich i miejsko-wiejskich z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców oraz gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców. Z uwagi na swoją szczegółowość jest prawdopodobnie najbardziej wyczerpującym zestawieniem przedstawiającym  skuteczność działań samorządów. Przy jego tworzeniu brane są pod uwagę aż 63 wskaźniki, zgrupowane według 10 obszarów aktywności człowieka i zagospodarowania przestrzennego: środowisko naturalne, rozwój demograficzny, rozwój społeczno-ekonomiczny, rynek pracy, warunki mieszkaniowe, infrastruktura osadnicza i ład przestrzenny, zdrowie i bezpieczeństwo, dostępność i jakość usług, dziedzictwo, kultura i rekreacja, spójność i aktywność społeczna. W rezultacie zestawienie nie powstaje wyłącznie w oparciu o dane makroekonomiczne, ale znacznie większą ilość czynników, w tym społecznych czy przyrodniczych. Wszystkie razem tworzą syntetyczny wskaźnik jakości życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu. Im wyższa, tym wyższe miejsce.

Mnogość kryteriów branych pod uwagę powoduje, że w rankingu najwyższe miejsca zajmują gminy, które potrafią w przemyślany sposób wykorzystywać posiadany potencjał, rozwijające się na wielu płaszczyznach, gdzie samorządy podejmują racjonalne i trwałe działania, których celem jest zaspokajanie różnych potrzeb mieszkańców. Konsekwencja i skuteczność jaką wykazuje się suski samorząd m. in. w stwarzaniu dobrych warunków do rozwoju przedsiębiorczości, edukacji, instytucji kultury oraz infrastruktury sportowej powoduje, że w najnowszym rankingu Sucha Beskidzka zajęła, tak samo jak przed rokiem szóste miejsce w kraju w kategorii gmin z siedzibą powiatu ziemskiego.

Warto podkreślić, że spośród wszystkich 185 gmin województwa małopolskiego Sucha Beskidzka została sklasyfikowana na piątym miejscu (o dwie lokaty wyżej niż przed rokiem)  za Krakowem i Tarnowem oraz samorządami stanowiącymi tzw. gminy obwarzanka krakowskiego, które korzystają na sąsiadowaniu ze stolicą województwa.

Ranking „Gmina Dobra do Życia”.
10 czołowych samorządów w kategorii gminy z siedzibą powiatu ziemskiego:

  1. Stalowa Wola
  2. Lubliniec
  3. Kołobrzeg
  4. Lubin
  5. Nowy Tomyśl
  6. Sucha Beskidzka
  7. Mielec
  8. Ostrzeszów
  9. Kędzierzyn-Koźle
  10. Żary

źródło/foto: UG Sucha Beskidzka
Więcej informacji z regionu znajdziesz tutaj:
malopolskainfo24.pl
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image