Z OSTATNIEJ CHWILI
Wakacje w Jordanowie. Czas na lato pełne radości i atrakcji / Kryzys wodny w Gminie Stryszawa. Gmina zapewnia: 'Robimy wszystko, by przywrócić dostęp do wody' / Wakacje w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej – kultura, tajemnice i kreatywna zabawa! / Kolizja samochodowa w Stryszawie / Dobre wieści dla strażaków ochotników z powiatu suskiego! Sejmik Małopolski wspiera lokalne jednostki / Sucha Beskidzka - Nowe zadania priorytetowe dzielnicowych / Wypadek w Skawicy / Kolizja drogowa w Budzowie. Utrudnienia w ruchu / Policja reaguje na uciążliwe wykroczenia – plan działania priorytetowego w Gminie Budzów / Tymczasowa zmiana lokalizacji Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Makowie Podhalańskim / Ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące wystąpienia burzy / Ewa Kozina pokieruje Zespołem Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej / Wakacyjne dializy w Suchej Beskidzkiej – bezpłatnie w ramach NFZ / Czytanie na trawie – lato z książką w Makowie Podhalańskim / Pomoc dla Poli – osieroconej dziewczynki z Starej Wsi / PSL chce znieść dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast / OSP Stryszawa świętuje 80-lecie istnienia! Gminne obchody Dnia Strażaka już 6 lipca / Pożar samochodu w Juszczynie / Cysterna z wodą pitną dostępna przy ODK – ważna informacja dla mieszkańców
Dodano dnia 09.01.2017, 14:22
Sucha Beskidzka: Góralskie Kolędowanie 2017

Kolędowanie to tradycja, której górale są bardzo wierni i nikt nie potrafi tak jak oni zarazić widownię energią i śpiewem. Nie inaczej było w niedzielne popołudnie na suskim zamku.

Zespół Regionalny Ziemia Suska, Kapela Skoblicka oraz Zespół i Kapela Mała Ziemia Suska wystąpili wspólnie na jednej scenie i pokazali to co najpiękniejsze i wyjątkowe w góralskim kolędowaniu. Nie zabrakło utworów, które zostałyby całkowicie zapomniane, gdyby nie odtworzenie ich przez suskie zespoły.

Jedną z najważniejszych ceremonii bożonarodzeniowych, pielęgnowanych przez ludzi i przekazywanych z pokolenia na pokolenie, był obrzęd kolędowania. Słowo „kolęda” pochodzi z języka łacińskiego, od słowa „calendae”, które w starożytnym Rzymie oznaczało początek miesiąca. Jako nazwa pieśni bożonarodzeniowej pojawia się dopiero w XVII w. Obecnie wyraz ten ma wiele znaczeń: określa świąteczny prezent, chodzenie po domach z szopką, czyli jasełkami oraz wizyty duszpasterskie.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image