Dodano dnia 09.01.2017, 14:22
Sucha Beskidzka: Góralskie Kolędowanie 2017

Kolędowanie to tradycja, której górale są bardzo wierni i nikt nie potrafi tak jak oni zarazić widownię energią i śpiewem. Nie inaczej było w niedzielne popołudnie na suskim zamku.

Zespół Regionalny Ziemia Suska, Kapela Skoblicka oraz Zespół i Kapela Mała Ziemia Suska wystąpili wspólnie na jednej scenie i pokazali to co najpiękniejsze i wyjątkowe w góralskim kolędowaniu. Nie zabrakło utworów, które zostałyby całkowicie zapomniane, gdyby nie odtworzenie ich przez suskie zespoły.

Jedną z najważniejszych ceremonii bożonarodzeniowych, pielęgnowanych przez ludzi i przekazywanych z pokolenia na pokolenie, był obrzęd kolędowania. Słowo „kolęda” pochodzi z języka łacińskiego, od słowa „calendae”, które w starożytnym Rzymie oznaczało początek miesiąca. Jako nazwa pieśni bożonarodzeniowej pojawia się dopiero w XVII w. Obecnie wyraz ten ma wiele znaczeń: określa świąteczny prezent, chodzenie po domach z szopką, czyli jasełkami oraz wizyty duszpasterskie.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image