Z OSTATNIEJ CHWILI
Wakacje w Jordanowie. Czas na lato pełne radości i atrakcji / Kryzys wodny w Gminie Stryszawa. Gmina zapewnia: 'Robimy wszystko, by przywrócić dostęp do wody' / Wakacje w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej – kultura, tajemnice i kreatywna zabawa! / Kolizja samochodowa w Stryszawie / Dobre wieści dla strażaków ochotników z powiatu suskiego! Sejmik Małopolski wspiera lokalne jednostki / Sucha Beskidzka - Nowe zadania priorytetowe dzielnicowych / Wypadek w Skawicy / Kolizja drogowa w Budzowie. Utrudnienia w ruchu / Policja reaguje na uciążliwe wykroczenia – plan działania priorytetowego w Gminie Budzów / Tymczasowa zmiana lokalizacji Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Makowie Podhalańskim / Ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące wystąpienia burzy / Ewa Kozina pokieruje Zespołem Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej / Wakacyjne dializy w Suchej Beskidzkiej – bezpłatnie w ramach NFZ / Czytanie na trawie – lato z książką w Makowie Podhalańskim / Pomoc dla Poli – osieroconej dziewczynki z Starej Wsi / PSL chce znieść dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast / OSP Stryszawa świętuje 80-lecie istnienia! Gminne obchody Dnia Strażaka już 6 lipca / Pożar samochodu w Juszczynie / Cysterna z wodą pitną dostępna przy ODK – ważna informacja dla mieszkańców
Dodano dnia 25.10.2018, 15:32
Sucha Beskidzka: Zabytkowy dworek zyskał nowy wygląd
Na początku bieżącego roku prezes suskiego oddziału PTTK Wojciech Żak wystąpił do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie o dofinansowanie na remont wyeksploatowanego już dachu budynku, w którym mieści się siedziba PTTK. Po skompletowaniu niezbędnych dokumentów i dopełnieniu wszelkich formalności wniosek został rozpatrzony pozytywnie i zabytkowy dworek przy ul. Mickiewicza 38, po przeprowadzonym remoncie zyskał nowe pokrycie dachowe.

Remont polegał na całkowitej wymianie zużytego, wadliwego pokrycia dachowego, naprawie i przemurowaniu kominów, wymianie zużytych elementów więźby dachowej oraz ich konserwacji a także wymianie rynien i rur spustowych wraz z obróbkami blacharskimi. Wartość  prac wyniosła 74.562,60 zł i kwota w całości została pokryta przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie.

Oddział PTTK w Suchej Beskidzkiej powstał 15 listopada 1955 roku. Pierwszym prezesem wybrany został Józef Żak, który piastował tę funkcję przez 36 lat.  Siedzibą babiogórskiego oddziału  była na początku  Świetlica Związku Zawodowego Kolejarzy,  następnie Świetlica Babiogórskiej Fabryki Mebli, a od 1978 roku do dnia dzisiejszego jest nią zabytkowy dworek przy ul. Mickiewicza 38 w Suchej Beskidzkiej.  Od początku istnienia babiogórskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego działacze podejmowali starania na rzecz rozwoju turystyki górskiej oraz narciarstwa. Wiosną 1965 roku odbyły się pierwsze egzaminy, które zdało czternaście osób i tak rozpoczęła się działalność przewodnicka przy nowopowstałym kole. Jego członkowie oprowadzali wycieczki i kolonie, przebywające na terenie powiatu suskiego. W latach 70 Oddział przejął opiekę nad szlakami w pasmach Babiogórskim i Jałowieckim. W 1979 roku nadano mu imię prof. dra Walerego Goetla. Oddział PTTK „Ziemi Babiogórskiej” może poszczycić się nie tylko bogatą historią. Jego obecna działalność także budzi uznanie.

W dalszym ciągu  do najważniejszych zadań towarzystwa należy  znakowanie nowych szlaków turystycznych oraz utrzymywanie istniejących tras górskich wędrówek. Pod opieką babiogórskiego oddziału PTTK znajduje się  51 szlaków o łącznej  długości 335,8 km, w tym te najbardziej uczęszczane w Beskidach  – w rejonie Babiej Góry, Paśmie Policy oraz w obrębie głównego szlaku Beskidzkiego od Jordanowa po Mędralową. PTTK w Suchej Beskidzkiej organizuje także imprezy cykliczne, wśród których dużym uznaniem cieszy się "Rajd Górski Babia Góra", Rajd "Koskowa Góra", Rajd "Podbeskidzkie Miasta" oraz Rajd Gwiaździsty Szlakami Kardynała Wyszyńskiego.

źródło: UM Sucha Beskidzka

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image