Dodano dnia 16.04.2018, 15:31
Sucha Beskidzka znów liderem!

Sucha Beskidzka co jakiś czas zgarnia najwyższe nagrody w plebiscytach i konkursach, będąc miastem porównywanym na tle innych z obszaru całego kraju. Tym razem pod lupę wzięto nakłady na kulturę, jakie w danym samorządzie przeznaczane są z budżetu. Miasto powiatowe pod tym względem uplasowało się na II miejscu spośród 2479 gmin.W budżecie Suchej Beskidzkiej środki przekazywane na kulturę stanową około 5% wszystkich wydatków. W samym mieście funkcjonują też trzy duże ośrodki kultury dotowane przez samorząd: Miejski Ośrodek Kultury – Zamek, Muzeum Miejskie oraz Biblioteka Suska im. dra Michała Żmigrodzkiego. To one na co dzień animują i tworzą wydarzenia kulturalne, tym samym dbając o dostęp mieszkańców do szeroko pojętej rozrywki. W tej dziedzinie najwięcej wydarzeń i zajęć przygotowuje MOK, który zajmuje się nie tylko przygotowaniem oferty warsztatowej dla każdej grupy wiekowej, ale również zapewnia koncerty, wystawy sztuki, a także wspiera wydarzenia organizowane przez inne podmioty, w tym zewnętrzne. Pod jego „skrzydłami” są lokalne zespoły i kapele, które prezentują szerokiej publiczności (również podczas występów zagranicznych) lokalny folklor oraz muzykę średniowieczną i renesansową.

Ważnym wydarzeniem w dziedzinie dbania o kulturę i tradycję był zakup zamku od spadkobierców dawnych właścicieli zamku. Aktualnie prowadzony jest jego remont, który stanowi ogromny wydatek z budżetu miasta, jednak pozwoli uczynić z „Małego Wawelu” prawdziwą perełkę w krajobrazie zabytkowej architektury Podbabiogórza.

Jakby tego było mało już niedługo ruszy budowa Centrum Kultury i Filmu im. Billy′ego Wildera, który zapewni równy dostęp do kultury i rozrywki mieszkańcom z każdego rejonu miasta.

Narodowe Centrum Kultury i Ministerstwo Kultury, przy współpracy z czasopismem Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” przeprowadziło w tej dziedzinie badania, porównując miejscowości z całej Polski, czyli łącznie 2479 gmin! Sucha Beskidzka zajęła II  miejsce w Polsce wśród miast w rankingu nakładów na kulturę i dziedzictwo narodowe w latach 2015-2016. Wydatki zostały przeliczone na osobę i w przypadku Suchej Beskidzkiej w 2015 i 2016 roku na każdego mieszkańca przypadło 866,56 zł.


SnS
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image