Z OSTATNIEJ CHWILI
Dołącz do Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Suchej Beskidzkiej / Dni Otwarte Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej / Około 18 tysięcy osób przeszło tegoroczną kwalifikację wojskową / 'Chwila, która jest prawdziwa' - zaproszenie na wernisaż wystawy fotograficznej Krzysztofa Toboły! / Gmina Stryszawa - Nowa inwestycja w Krzeszowie / Zapora w Świnnej Porębie dostępna dla odwiedzających / Kraków - Agresywny 18-latek zaatakował ratowników medycznych / Akcja służb w Toporzysku. Lądował śmigłowiec LPR / Policja podsumowała weekend na małopolskich drogach / Gdzie zabraknie prądu w nadchodzącym tygodniu? / Zapraszamy do wysłuchania nastrojowej pieśni 'Wszystkie nasze dzienne sprawy'
Dodano dnia 21.08.2023, 15:19
Suscy muzycy zaprezentowali się na 54. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.
54. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, rokrocznie staje się okazją na fascynujące spotkanie z bogactwem góralskiej tradycji, muzyki, śpiewu, tańca, strojów, rzemiosła oraz kuchni. W tym roku festiwal rozpoczął się 18 sierpnia i potrwa aż siedem dni. Druga połowa sierpnia w Zakopanem to wyjątkowy czas pełen kultury ludowej górskich rejonów Polski i całego świata. Na festiwalu nie mogło zabraknąć muzyków reprezentujący ziemię suską.

Jak w latach poprzednich, tak i w tym roku zobaczymy występy zespołów prezentujących góralski folklor i rywalizujących o „Złote Ciupagi”. Podczas 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich zobaczymy występy zespołów z Zakopanego, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Gruzji, Macedonii, Serbii, Słowacji, Turcji, Węgier, Włoch oraz Polski. Zmagania toczą się w trzech kategoriach: folklor tradycyjny, folklor tradycyjnie opracowany oraz folklor stylizowany. Tegoroczny festiwal jest bardzo szczególny. I pod hasłem „Od snopka do talerza” jest poświęcona obrzędom oraz tradycjom związanym z pracą na roli, produktom rolnym i ich wykorzystaniu w regionalnej kuchni, w tradycyjnym oraz nowoczesnym wydaniu.

W trakcie 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich zobaczymy barwny korowód ulicami Zakopanego, Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki, konkurs na dziecięcy plakat festiwalowy, konkurs fotograficzny „Żywioł Folkloru”, Dni Narodowe, a także koncerty „Mali Górale” zobaczymy również zespoły dziecięce – laureatów XIV Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce. Atrakcje które cieszą się wielkim zainteresowaniem animacje dla dzieci i warsztaty rękodzieła ludowego dla dorosłych.

W piątkowy wieczór , 18 sierpnia, na scenie na Dolnej Równi Krupowej w ramach panelu "Prezentacja Dziedzictwa Górali Polskich" zaprezentował się Zespół Regionalny "Ziemia Suska", który wraz z muzykami z Kapeli ,,Mała Ziemia Suska’’ zaprezentowali program ogólny w postaci regionalnych przyśpiewek i tańców z regionu podbabiogórskiego, takich jak „Wściekło polka”, „Wywodzony”, „Zawojski”, "Siustany" czy "Obytko podchybywano".

Art. za Ckifsucha.pl
Zdjęcia autorstwa Daniela Franka z Okiem Fotoreportera.



Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image