Dodano dnia 26.05.2015, 16:24
Suskie przedszkole wyróżnione w ogólnopolskim konkursie
Trzy placówki z województwa małopolskiego okazały się jednymi z najlepszych spośród 2 500 z całej Polski. Miejskie Przedszkole Samorządowe w Suchej Beskidzkiej, Szkoła Podstawowa w Babicach w gminie Babice oraz Niepubliczne Przedszkole „Danapis” z Nowego Sącza zdobyły wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie organizowanym w ramach 5. edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”!
Zadaniem konkursowym było kreatywne zagospodarowanie umownych 5m2 dla pszczół - m.in. posadzenie roślin miododajnych, stworzenie gazetki edukacyjnej o ochronie pszczół czy zbudowanie i umieszczenie domków dla zapylaczy. Uczniowie z wyróżnionych placówek otrzymają przybory szkolne i pomoce naukowe programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Niemal połowa z 470 gatunków dzikich zapylaczy żyjących w naszym kraju zagrożona jest wyginięciem. Wypalanie traw, stosowanie sztucznych nawozów, brak pożywienia, to tylko niektóre czynniki wpływające na ograniczenie liczebności tych pożytecznych owadów. Los zapylaczy nie jest jednak obojętny uczniom i nauczycielom z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej. Dzieci podczas spotkania z prezesem Koła Pszczelarskiego „Jodła” dowiedziały się, jak żyją owady zapylające. Pszczelarz opowiedział również o problemie wymierania pszczół. Przedszkolaki odwiedziły pasiekę „Spadziówka”, gdzie podziwiały ule i pszczoły przy pracy. Zdobytą wiedzę przeniosły na kolorową gazetkę edukacyjną o pszczołowatych. Po przeprowadzeniu zbiórki sadzonek, zagospodarowały w przedszkolnym ogródku przestrzeń przyjazną pszczołom.

Kolejna z wyróżnionych placówek, Szkoła Podstawowa w Babicach, przystąpiła do programu razem z rodzicami i dziadkami. Wielu z nich od lat prowadzi pasieki i los pszczół nie jest im obojętny. Uczniowie wzięli udział w cyklu zajęć edukacyjnych i wykonali gniazda dla dzikich zapylaczy, które umieścili w szkolnym ogrodzie, a także przygotowali szkolną działkę pod zasiew roślin nektarodajnych. Na koniec zgodnie podpisali zobowiązanie przestrzegania Zasad Przyjaciół Pszczół. Trzecia nagrodzona placówka, Niepubliczne Przedszkole „Danapis” z Nowego Sącza, wyróżniła się organizując przemarsz do Rynku w Nowym Sączu. Przedszkolaki dzielnie uświadamiały przechodniom, jak wielkie znaczenie dla człowieka mają pszczoły. Posadziły bratki i entuzjastycznie wzięły udział w Dniu Przedszkolaka, podczas którego wszystkie przebrane były za pszczoły. Przedszkole odwiedził również pszczelarz, który przekazał dzieciom cenną wiedzę o pszczołach.

- Tegoroczne zgłoszenia pokazały nam, jak wielu osobom bliski jest los pszczołowatych – mówi Małgorzata Strzelec, członek jury konkursu „Akademie Przyjaciół Pszczół na piątkę”. – Wyróżnione prace odznaczyły się kreatywnością. Uczniowie i nauczyciele ujęli nas swoim zaangażowaniem na rzecz zapylaczy. Gratulujemy wyróżnionym i cieszymy się, że wśród młodych ludzi jest tak wielu przyjaciół pszczół.
Organizatorem konkursu są Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A., zaś partnerem merytorycznym akcji Fundacja Nasza Ziemia. Konkurs miał charakter edukacyjny i skierowany był do wszystkich placówek edukacyjnych na terenie Polski.
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image