Z OSTATNIEJ CHWILI
Majówka z Kolejami Małopolskimi: Dokąd wybrać się pociagiem, a dokąd autobusem? / Zarzut zabójstwa dla 35-letniego nożownika ! Gminne Obchody Dnia Strażaka w Kojszówce / Szpitale z Suchej Beskidzkiej, Nowego Targu i Zakopanego z prestiżowymi certyfikatami Angels / Interwencja Straży Pożarnej w Wysokiej / Strategia Rozwoju gminy Maków Podhalański - zgłoś swój pomysł / Zaproszenie na obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja w Skawicy / Gmina Stryszawa z dofinansowaniem gospodarki wodno-ściekowej / W powiecie suskim powstaną kolejne świetlice wiejskie - małe centra lokalnej kultury / Obywatel Ukrainy ukarany w trybie przyśpieszonym / Maków P. - Spektakl Brzechwa z MAKją.
Dodano dnia 04.02.2025, 11:58
Trening czyni mistrza – za nami pierwsze spotkanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w 2025 roku.

Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii - Nowy rok rozpoczął się w Uniwersytecie Trzeciego Wieku od inspirującego wykładu pt. „Trening czyni mistrza, czyli neurotreningi dla opornych”. Prelekcję wygłosiła Magdalena Bielenin (ekspert z dziedziny pedagogiki), która zyskała sympatię uczestników podczas wcześniejszych spotkań. Tym razem zaprosiła słuchaczy do refleksji nad tym, jak możemy dbać o sprawność naszego mózgu i opóźniać jego procesy starzenia.


Prowadząca, rozpoczynając wykład od pytania „Czy starość to stan silnie pogorszony?”, szybko przełamała bariery i wprowadziła swobodną, pełną humoru atmosferę. W pierwszej części spotkania uczestnicy dowiedzieli się o klasyfikacji starzenia według WHO oraz o mechanizmach degeneracyjnych, zachodzących w organizmie. Magdalena Bielenin szczególnie podkreśliła, jak ważne są codzienne ćwiczenia, zmiana rutyny, odpowiednia dieta oraz treningi umysłowe, które pobudzają mózg do działania. Słuchacze poznali praktyczne wskazówki, takie jak zmiana drogi do sklepu, mycie zębów inną ręką czy ćwiczenia pamięci, które można wykonywać na co dzień.

 

W drugiej części wykładu seniorzy wzięli udział w proponowanych ćwiczeniach, m.in. zapamiętywaniu układów figur, rysowaniu „leniwej ósemki” czy grach skojarzeń. Salę wypełniły śmiech, komentarze i żywe reakcje, które świadczyły o zaangażowaniu uczestników. Prowadząca zaproponowała również gry wspierające procesy myślenia, które można wykorzystać podczas rodzinnych spotkań, co dodało zajęciom praktycznego wymiaru.Spotkanie pokazało, że aktywność intelektualna to nie tylko sposób na zachowanie sprawności umysłowej, ale również doskonała forma integracji i wspólnej zabawy. Uczestnicy wyszli z wykładu z nowymi pomysłami na codzienną gimnastykę umysłu i przekonaniem, że nigdy nie jest za późno, by nauczyć się czegoś nowego.

 

Masz ochotę skorzystać z takiej formy aktywizacji? Dołącz do Uniwersytetu Trzeciego Wieku w WSTiE. Zgłoszenia: szkola@wste.edu.pl





Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image