Dodano dnia 24.06.2022, 08:43
W poszukiwaniu piękna przyrody. Nowa wystawa w Muzuem Miejskim Suchej Beskidzkiej
„W poszukiwaniu piękna przyrody. Podróże Walerego Goetla i Piotra Chrząstowskiego”, to najnowsza wystawa czasowa, którą od dziś można oglądać w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej.
Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie, Fundacja dla AGH oraz Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej zapraszają na wystawę pt. „W poszukiwaniu piękna przyrody. Podróże Walerego Goetla i Piotra Chrząstowskiego”. Patronat honorowy nad wystawą objął Burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt oraz Rektor Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie prof. Jerzy Lis.

Ekspozycja prezentuje unikatowe  fotografie oraz materiały archiwalne ukazujące dwie najdłuższe i najbardziej interesujące wyprawy Walerego Goetla: do Afryki (1929) i Azji (1938) oraz  zdjęcia z ekspedycji współczesnych Piotra Chrząstowskiego, który jest  wnukiem prof. Walerego Goetla i który kontynuuje jego zamiłowanie do poszukiwania piękna przyrody.

Walery Goetel (1889-1972) -  urodzony w Suchej Beskidzkiej wybitny  uczony, geolog, profesor i rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie,  miłośnik Tatr i kultury góralskiej. podróżując,  „zawsze  - jak pisze Joanna Laskosz z  Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie  - poszukiwał piękna przyrody, która zajmowała dominujące miejsce w jego myśli i działaniach. Piękno to uwieczniał na fotografii, będącej kolejną jego pasją. Podziwiał krajobraz, interesował się strukturą geologiczną, fauną i florą. Chłonął wszystkie informacje o miejscu i kraju, do którego zawędrował. Starał się poznać ludność zamieszkującą dane terytorium, jej kulturę, historię, religię, obyczaje.”

Z  inicjatywy prof. Walerego Goetla powstały pierwsze pograniczne parki narodowe w Pieninach, Tatrach i na Babiej Górze.
Prof. Walery Goetel jest m. in. patronem schroniska na Hali  Ornak w Tatrach, Oddziału PTTK  „Ziemi Babiogórskiej” w Suchej Beskidzkiej, szkoły ponadpodstawowej w Suchej Beskidzkiej (Zespół Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej).
Wystawa przygotowana została  w ramach obchodów Roku prof. Walerego Goetla  w Akademii Górniczo-Hutniczej  im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Wystawę będzie  można oglądać do 31 stycznia 2023 r., a już 25 czerwca w ramach Dni Ziemi Suskiej Muzeum zaprasza  na specjalne Kuratorskie Zwiedzanie  Wystawy z przewodnikiem (w godz. 14.00 - 14.45).

źródło: UM Sucha Beskidzka
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image