Dodano dnia 20.01.2022, 09:22
W suskich szkołach powstaną Laboratoria Przyszłości
Współczesna szkoła na miarę XXI wieku to już nie klasy lekcyjne z ławkami i tablicą. Dziś placówki oświatowe chcące skutecznie uczyć dzieci i młodzież, ale także rozwijać ich pasje i zainteresowania naukowe muszą dysponować nowoczesnym sprzętem, którego nie brakuje w podstawówkach prowadzonych przez suski samorząd. Wkrótce uczniowie do swojej dyspozycji będą mieli jeszcze więcej urządzeń pozwalających poszerzać umiejętności na wielu polach.

Troszcząc się o zapewnienie uczniom jak najlepszych warunków wszystkie trzy suskie szkoły podstawowe z powodzeniem przystąpiły do programu „Laboratoria Przyszłości”, realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech. Jego celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań, co w suskich szkołach już się dzieje. Jednak zarówno samorząd miasta, jak i dyrekcje szkół nieustannie poszukują możliwości pozyskania kolejnych dotacji i sprzętu, który ten proces może jeszcze bardziej usprawnić. Laboratoria Przyszłości mają pozwolić na budowanie wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Na ich stworzenie Szkoła Podstawowa nr 1 pozyskała 137,4 tys. zł, czyli 300 zł na jednego ucznia. Mająca mniej uczniów Szkoła Podstawowa nr 2 otrzymała 60 tys. zł dotacji, a jej Filia przy ul. Błądzonka – 30 tys. zł.

Pozyskana przez Filię SP nr 2 kwota 30 tys. zł pozwoliła na zakupienie (na razie sprzęt został zamówiony) tzw. pakietu podstawowego, którego posiadanie będzie od września obowiązkowe bez względu na to czy placówka uzyskała dofinansowanie, czy też nie. Składa się na niego przede wszystkim laptop multimedialny z drukarką 3D oraz kompletem filamentów (materiał wykorzystywany do wydruku) w 10 kolorach. Placówka wzbogaci się również o stację lutowniczą z gorącym powietrzem, kamerę cyfrową i aparat cyfrowy, mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami, ale również profesjonalne oświetlenie do realizacji nagrań, kompletny zestaw estradowy nagłośnieniowy o mocy 1200W z subwooferem, satelitami i statywem oraz mikroport, kolumnę, zestaw mikrofonów bezprzewodowych i kierunkowych. Zamówiono również dwa komplety klocków lego, ale nie tyle służących do zabawy, co nauki budowy konstrukcji.    
                                          

Dysponująca dwukrotnie większym budżetem niż filia, Szkoła Podstawowa nr 2 poza pakietem podstawowym zakupiła liczne zestawy (przedszkolny, szkolny, budowa maszyn, mosty i ich konstrukcje, budowa pojazdów) klocków konstrukcyjnych KNEX, a wśród urządzeń między innymi roboty Artie3000, mBot Ranger, Codey Rocky, zestaw do nauki kodowania i programowania oraz dwa mikroskopy (w tym jeden z kamerą). W nauce uczniom pomagać będą także zestawy tablic matematycznych, zoologicznych, fizycznych, chemicznych, ekologicznych i botanicznych. 

Natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 będą mogli korzystać nie tylko z zestawu podstawowego, ale także rozwijać swoje umiejętności posługując się zestawem do robotyki. Zapewne dużym urozmaiceniem w trakcie różnych lekcji, pozwalającym zarazem w jeszcze bardziej nietuzinkowy sposób przybliżać uczniom otaczający nas świat będą gogle wirtualnej rzeczywistości wraz z akcesoriami i oprogramowaniem. Uczniowie będą mogli się także realizować artystycznie, posługując się mikrofonami bezprzewodowymi oraz mikserem dźwięku, uzupełniającym możliwości edycji dźwięku i filmów w oparciu o elementy zestawu podstawowego, czyli kamerę i akcesoria do nagrań wideo.

źródło: UM Sucha Beskidzka

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image