Dodano dnia 14.09.2021, 10:35
Wyjątkowa wystawa na dziedzińcu zamkowym
Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej oraz Instytut Kultury Willa Decjusza zapraszają na wystawę „Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy”. Patronat honorowy nad wystawą objął Burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt.
Wystawa podkreśla wymiar otwartości Stanów Zjednoczonych oraz Polski na inspirujące wpływy społeczne i kulturowe przyjezdnych – nowych mieszkańców i obywateli. Te wzajemne wpływy, wzbogacające dla obu stron, pełnią ważną rolę w budowaniu i umacnianiu dialogu międzykulturowego oraz silnej więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Prezentację zbudowano wokół trzech kategorii – ludzi, miejsc i wydarzeń – jest opowieścią o polskich emigrantach oraz ich potomkach (Amerykanach polskiego pochodzenia), którzy przyczynili się do rozwoju społeczeństw obu krajów, w istotny sposób wzbogacając ich kulturę, ekonomię czy naukę.

Wystawa „Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy” zostanie zlokalizowana na dziedzińcu  suskiego zamku zwanego „Małym Wawelem”, który jest perłą  architektury renesansowej w Beskidach. Jej uroczyste otwarcie odbędzie się w czwartek 16 września o godz. 11.30. Potrwa do 28 października i tym samym wpisuje się ona w celebrowany w Stanach Zjednoczonych od 40 lat w październiku  Miesiąc Dziedzictwa Polskiego. Wpisuje się również w 115 rocznicę urodzin Billy Wildera.

Imprezą towarzyszącą wystawie „Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy” jest druga wystawa „Chasydyzm. Podróż do świętości" autorstwa znakomitego suskiego fotografa Pawła Adamka. Rozpocznie się 16 września o godzinie 17:30 wernisażem, na którym autor opowie o tematyce zdjęć i ich historii. Jak podkreśla Paweł Adamek Chasydyzm. Podróż do świętości" jest efektem jego zamiłowania do fotografii reportażowej oraz wielkiej ciekawości świata i ludzkich emocji. Poprzez zdjęcia stara się uchwycić i zatrzymać w czasie to, co ulotne. Zaciekawiła go jedność wspólnoty chasydzkiej oraz jej szacunek do pielęgnowania tradycji.

źródło: UM Sucha Beskidzka
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image