Dodano dnia 10.02.2020, 10:05
XII Otwarty Turniej Szachowy w zamkowych murach
Już po raz XII w Sali Rycerskiej suskiego zamku rozegrany został Otwarty Turniej Szachowy Ziemi Suskiej. W tym roku tytuł najlepszego szachisty z Suchej Beskidzkiej zdobył Szymon Celak, a tegorocznym mistrzem, który zwyciężył w starciu, zarówno z szachistami z powiatu suskiego, jak i najdalszych zakątków naszego województwa był Sylwester Rychlik.

Rycerska sala wypełniona blaskiem i ciepłem zamkowego kominka to wręcz wymarzona sceneria szachowych rozgrywek. Nic więc dziwnego, że z roku na rok organizowany w okresie ferii zimowych Turniej Szachowy Ziemi Suskiej cieszy się ogromną popularnością i przyciąga pasjonatów tej gry z najdalszych zakątków Małopolski. Świadczyć może o tym choćby fakt, że na kilka dni przed rozpoczęciem rywalizacji liczba chętnych do wzięcia udziału w turnieju, jest większa niż ilość miejsc, które może pomieścić największa z zamkowych sal.

Na przestrzeni wieków szachy zyskały sobie miano „królewskiej gry”, bo wymagają koncentracji, strategicznego myślenia i umiejętności przewidywania. Tylko w taki sposób można rozszyfrować plany przeciwnika i podjąć właściwe decyzje, by osiągnąć przewagę. Wiedzą o tym doskonale zawodnicy, którzy w czwartkowy poranek 6 lutego stanęli do rywalizacji w XII edycji turnieju. Wśród rekordowej liczby 71 zawodników znaleźli się zarówno najmłodsi amatorzy szachów, dopingowani przez swoich dziadków i rodziców, jaki i wieloletni pasjonaci gry. Nie zabrakło także profesjonalnych graczy z Wieliczki, Dobczyc czy Myślenic. Organizatorów bardzo ucieszyło duże zainteresowanie turniejem, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, co dowodzi, że szachy pomimo tak dużej konkurencji ze strony gier komputerowych wciąż nie tracą na popularności. Punktualnie o godzinie 10:00 uczestnicy wytoczyli swe szachowe armie na bitewne pola. Tuż za pionkami do boju wyruszyły królówki, skoczki, wieże i gońce. Turniej rozgrywany był w systemie szwajcarskim. Gracze stoczyli 7 pojedynków, z których każdy trwał 2 x 15 min.  Kierownik turnieju Stanisław Sukta i sędzia główny Jan Zapała bacznie przyglądali się poczynaniom zawodników. Po kilkugodzinnej batalii podliczono punkty i ogłoszono wyniki. Statuetki i nagrody rzeczowe dla laureatów poszczególnych kategorii ufundowali: Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka, Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej, oraz Miejski Ośrodek Kultury – Zamek.

XII OTWARTY TURNIEJ SZACHOWY ZIEMI SUSKIEJ – 06.02.2020 r. – WYNIKI:

KATEGORIA OGÓLNA:

Sylwester Rychlik

Tadeusz Kowalczyk

Maciej Malik

JUNIORZY DO 17 LAT:

Maciej Malik

Florian Wrona

Juliusz Nawrot

JUNIORKI DO 18 LAT:

Natalia Górnisiewicz

Gabriela Górnisiewicz

Faustyna Wrona

JUNIORZY DO 14 LAT:

Marcin Mikołajski

Michał Wróbel

Jakub Wróbel

KATEGORIA DZIECIĘCA (do lat 10):

Kamil Pawłowski

Maksymilian Nowakowski

Jakub Jamka

źródło UM Sucha Beskidzka


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image