Dodano dnia 06.03.2019, 12:06
Akcja GOPR na Babiej Górze

W piątek ratownicy GOPR wyruszyli na ratunek turystom, którzy schodząc z Diablaka w gęstej mgle zgubili szlak i utknęli na prawie pionowej ścianie. Okazało się że jest to jeden z najtrudniejszych odcinków Żlebu Poszukiwaczy Skarbów.

W piątek w samo południe do CSR w Szczyrku dotarła informacja o trzech osobach, które schodząc z Diablaka w gęstej mgle zgubiły szlak i utknęły na prawie pionowej ścianie. Dzięki aplikacji Ratunek udało się określić dokładną lokalizację ratowanych, okazało się że jest to jeden z najbardziej stromych fragmentów Żlebu Poszukiwaczy Skarbów.

Ratownicy po dotarciu na miejsce sprawdzili stan ratowanych i asekurując ich przy pomocy lin sprowadzili w bezpieczne miejsce. Na szczęście nikomu nic się nie stało i turyści bezpiecznie dotarli do swoich domów.

Aktualnie na Babiej Górze jest ogłoszony pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że zagrożenie lawinowe występuje tylko na bardzo stromych stokach: głównie w żlebach, kociołkach, zagłębieniach terenowych, miejscach za przełamaniami terenu oraz w miejscach odłożenia większych depozytów śniegu. Na części obszaru pokrywa stabilizowana przez wystającą roślinność. Duża zmienność lokalna pokrywy śnieżnej, wzrost wraz ze wzrostem wysokości.

Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w terenie ekstremalnie stromym. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin.


SnS
Foto. M. Hudyka, M. Moskwa / GOPR Beskidy

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image