Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 09.02.2024, 11:31
Babia Góra - turyści wymagali wsparcia GOPR.
W partiach szczytowych Babiej Góry panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Wczoraj przekonali się o tym turyści, którzy niejednokrotnie zdobywali Królową Beskidów, a tym razem, pomimo dobrego przygotowania, poprosili Ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR o pomoc.Ok. godz. 13:00 dotarło zgłoszenie od trzech turystów, którzy na skutek skrajnie trudnych warunków w partiach szczytowych Babiej Góry (wiatr do 100 km/h, widoczność ograniczona do kilku metrów), stracili orientację w terenie.


Turyści mieli zainstalowaną aplikację Ratunek, dzięki której udało się określić ich dokładną lokalizację. Na miejsce udał się ratownik dyżurny z Markowych Szczawin. Do działań zadysponowano ratowników sekcji operacyjnej GB GOPR Babia Góra na wypadek przedłużających się działań. Wsparcie zadeklarowała również Grupa Podhalańska GOPR.

Po dotarciu do turystów ratownika dyżurnego z Markowych Szczawin i ocenie ich stanu, podjęto decyzję o sprowadzeniu do dyżurki i odwołaniu wsparcia. Po ogrzaniu i odpoczynku w stacji ratunkowej dwóch turystów o własnych siłach zeszło do Zawoi Markowej, jedna osoba z uwagi na kontuzję biodra została przetransportowana quadem. Wyprawa ratunkowa zakończyła się o godz. 16:00

Pamiętaj! Przed wyjściem w góry sprawdź aktualne warunki pogodowe. Naładuj telefon, zabierz powerbank i zainstaluj aplikację Ratunek, która w awaryjnej sytuacji Tobie pozwoli na szybkie wezwanie pomocy, a ratownikom na dokładną lokalizację zdarzenia w terenie górskim.


Źródło: GOPR Beskidy

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image