Dodano dnia 24.01.2019, 12:22
Czy busy będą jeździły na trasie z Zawoi do Suchej przez Przysłop?
Jedna z czytelniczek poprosiła nas o poruszenie tematu busów na trasie Zawoja - Stryszawa. Obecnie jadąc busem z Zawoi do Stryszawy jedziemy przez Suchą. Pokonanie takiej trasy zajmuje znacznie ponad godzinę, z przesiadką w Suchej.
Z Zawoi do Stryszwy jest to dość bliska odległość, a jednak daleka dla kogoś kto skazany jest na busy. Nie tylko ze względu na czas przejazdu, ale także średni koszt to około 11 zł.

Aby rozwiązać ten problem idealnym byłoby uruchomienie kursów na trasie Zawoja-Sucha-Zawoja przez Zawoję Przysłop. Zapytaliśmy w suskim Starostwie czy kiedykolwiek była poruszana taka propozycja?

- Taka propozycja pojawia się po raz pierwszy od czasu istnienia autobusowego przewozu osób w powiecie suskim.
Nawet za najświetniejszych czasów PKS-u nigdy nie pojawiła się taka propozycja, chociaż w tamtych czasach uruchomienie linii komunikacyjnej z paroma kursami było łatwiejsze, bo nie było reglamentacji zezwoleń. - informuje nas Jarosław Jażwiec Naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu.

- Dzisiaj w dobie funkcjonowania komunikacji nieregulowanej opartej na rynku konkurencji, żaden przewoźnik jeżeli nie zarobi na pasażerach takiej linii nie uruchomi. Coraz częściej dochodzi do sytuacji, że przewoźnicy zamykają nierentowne połączenia i likwidują nierentowne kursy. Z tymi sytuacjami Powiat ma obecnie największy problem, ponieważ wykonywać przewozy w publicznym transporcie osób za pieniądze pasażera na nierentownych kursach już się nie da . Ani Gminy ani Powiat nie może obecnie wspierać transportu publicznego z własnych środków finansowych. - wyjaśnia Jarosław Jaźwiec.

Jeżeli byłoby odpowiednie zainteresowanie klientów oraz któryś z przewoźników zdecydowałby się na taką trasę pozostałoby zwrócić się do Starostwa o zezwolenie.

- Obecnie mieszkańcy Przysłopia korzystają z autobusów wożących młodzież szkolną i są to tak zwane kursy szkolne i dodatkowo przewoźnik prywatny Józef Dyrcz w ciągu dnia ma trzy kursy na Przysłop z Zawoi a o godz. 13.20 i przed godz. 15 jedzie przez Stryszawę. Gdyby któryś z przewoźników zgłosił taką chęć uruchomienia połączenia Sucha B. – Zawoja przez Stryszawę chętnie takie zezwolenie mu wydamy. - mówi Naczelnik. Jednocześnie dodaje: - Jeżeli parlamentarzyści uchwalą projekt ustawy o “publicznym transporcie zbiorowym “ i Powiat będzie robił “Plan Transportowy” uwzględnimy w nim zgłoszoną propozycję utworzenia takiej linii.

Zatem nadzieją dla paseżerów, którzy chcieliby korzystać z takiej linii jest, że któryś z przewoźników zdecyduje się ją uruchomić. Jeżeli niestety nie, to być może po uchwaleniu ustawy, trasa ta znajdzie się w "Planie Transportowym".


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image