Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 21.02.2017, 14:51
Ścieżką rowerową z Zawoi do słowackiej gminy Orawska Polhora

Pod Babią Górą będzie kolejna atrakcja dla turystów i mieszkańców, którzy odpoczywając stawiają na aktywność fizyczną. Przez malownicze i atrakcyjne turystycznie tereny Zawoi wprost do słowackiej gminy Orawska Polhora poprowadzi 60 km tras rowerowych. Dofinansowanie na ten cel zostało oficjalnie potwierdzone. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach transgranicznego programu Interreg Polska-Słowacja.

W ramach projektu Interreg Polska – Słowacja powstanie 60 km tras rowerowych, przy czym 20 km będą przebiegać po polskiej stronie. Przebiegać będą od Masywu Mosornego Gronia przez Barankową, Przełęcz Jałowiecką, Mędralową na Słowację.

Projekt zakłada budowę transgranicznych górskich tras rowerowych łączących Gminę Zawoja z Oravską Polhorą biegnących przez tereny szczególnie bogate w zasoby dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Wzdłuż trasy ustawione zostaną tablice informacyjne opisujące zarówno dziedzictwo przyrodnicze jak i kulturowe. Nawiązane zostaną do tradycji pasterskich na tym obszarze oraz będą propagować tradycje związane z dudziarzami. Nawiązywać będą również do starych szlaków łączących oba kraje, niegdyś bardzo popularnych, a dziś prawie zapomnianych.

Trasy biegną przy obiektach dziedzictwa kulturowego w Zawoi przy zabytkowej XVII wiecznej kapliczce, natomiast na Słowacji przy Źródle w Słonej Wodzie, w którym występują solanki jodowo-bromowe, znane już w średniowieczu. Ponadto od tego miejsca biegnie najstarszy szlak turystyczny na szczyt Babiej Góry. Jest to jeden z najstarszych szlaków turystycznych w całych Beskidach Zachodnich. W ramach projektu planuje się również budowę Centrum Integracji i rekreacji dla rowerzystów po obu stronach granicy, składających się z budynku zaplecza oraz miejsca przeznaczonego do odpoczynku i rekreacji rowerzystów korzystających z transgranicznych ścieżek rowerowych.

Po stronie słowackiej powstanie wieża widokowa oraz altanka na źródle Słona Woda. Oczekiwanymi rezultatami Docenienie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego pogranicza przez lokalną ludność Docenienie dziedzictwa przyrodniczego i pogranicza przez turystów spoza obszaru.

Gminy wnioskowały o dofinansowanie w wysokości 688,934.18 euro.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image