Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 21.03.2024, 14:31
Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.

Jesteś osobą z niepełnosprawnością i potrzebujesz sprzętu rehabilitacyjnego lub technologii wspomagającej? Twój sprzęt uległ zniszczeniu, został ukradziony lub potrzebujesz nowego? Pamiętaj, że możesz złożyć wniosek do Wypożyczalni technologii wspomagających. Zrobisz to przez sow.pfron.org.pl


Aktualnie osoby z niepełnosprawnością nie mają zapewnionej dostatecznej dostępności do technologii wspomagających, zwłaszcza do wysoko zaawansowanych rozwiązań technologicznych, dzięki którym mogłyby zwiększyć swoje szanse na niezależne życie i pełny udział we wszystkich sferach życia, na równi z innymi osobami. Funkcjonujący system zaopatrywania osób z niepełnosprawnością pozwala jedynie na zaopatrzenie w rozwiązania w zakresie podstawowym, którego efektywność jest również ograniczona. Osoby z niepełnosprawnością często także nie wiedzą o wszystkich dostępnych rozwiązaniach technicznych, które mogą wesprzeć ich funkcjonowanie lub skutecznie kompensować skutki ich niepełnosprawności.
-

Odpowiedzią na te potrzeby jest wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością. Dzięki jej powstaniu osoby z niepełnosprawnością mają możliwość wypożyczenia potrzebnych im technologii wspomagających lub urządzeń, których nie byłyby w stanie zakupić same nawet z wykorzystaniem dostępnych form wsparcia ze względu na ich wysoki koszt. Dzięki wypożyczalni mają możliwość konsultacji z doradcą PFRON, który pomoże w doborze najlepszego rozwiązania, dodatkowo umożliwi to sprawdzenie, czy konkretna technologia wspomagająca zaspokoi potrzeby osoby zainteresowanej.
-

Kto może zostać beneficjentem wypożyczalni?
-

Każdy, kto:
-

 • ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności (czyli orzeczenie wydawane dzieciom do 16 roku życia) lub orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne,


 • w ciągu 12 miesięcy przed dniem przed dniem złożenia wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej nie otrzymał ze środków PFRON albo NFZ dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, którą chce wypożyczyć.


Jeśli jednak:

 • Twój stan zdrowia pogorszył się na tyle, że nie możesz korzystać z kupionego wcześniej sprzętu lub urządzenia albo w wyniku zdarzeń losowych go utraciłeś (np. kradzież, zniszczenie) – możesz zwrócić się do Centrum informacyjno-doradczego dla osób z niepełnosprawnością (CIDON) przy Oddziale Małopolskim PFRON. Jeśli opinia CIDON będzie pozytywna, będziesz mógł złożyć wniosek o wypożyczenie technologii wspomagającej.


Sprzęty, które możesz wypożyczyć:

 • Koncentratory tlenu


 • Łóżka rehabilitacyjne


 • Urządzenia wspomagające słyszenie


 • Linijka brajlowska Brailliant Bl 40 X


 • Drukarka brajlowska Index Basic D V5


 • Powiększalniki przenośne


 • Powiększalniki stacjonarne


 • Program do translacji brajla na czarnodruk


 • Urządzenie do sterowania komputerem PCEye


 • Oprogramowanie wspierające komunikację


 • Zestaw tablet (oprogramowanie w op. Android)


 • Aparaty Słuchowe (nie jest wymagane zlecenie od lekarza)


 • Wózki inwalidzkie elektryczne/ręczne (nie jest wymagane zlecenie od lekarza)


 • Elektryczne napędy w kołach


 • Skutery elektryczny/inwalidzkie


 • Napędy pod wózki inwalidzkie ręczne


Wypożyczenie jest całkowicie bezpłatne, wpłacasz jedynie kaucję zwrotną w wysokości 2% wartości urządzenia. Sprzęt zostanie dostarczony na wskazany przez Ciebie adres na terenie całej Małopolski.
-

Sprawdź jak skorzystać z Wypożyczalni technologii wspomagających.
-

Wniosek powinien być złożony w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW).
-

Link do SOW: https://sow.pfron.org.pl/
-

Link do filmu „Wypożyczalnia technologii wspomagających - sprawdź, jak z niej skorzystać” z tłumaczeniem na Polski Język Migowy: https://www.youtube.com/watch?v=o7BQVRKPLo8
-

Link do strony PFRON: https://wypozyczalnia.pfron.org.pl/sprawdz-jak-skorzystac-z-wypozyczalni/
-

Jesteś zainteresowany wypożyczeniem sprzętu?
-

W celu uzyskania pomocy przy złożeniu wniosku lub otrzymania szerszych informacji skontaktuj się:
-

Małopolski Oddział PFRON
Tel: 12 312 14 39, 12 312 14 33
Kom: 538628062, 507966495
e-mail: Barbara.Strugala@pfron.org.pl; jsliwa@pfron.org.pl
ul. Na Zjeździe 11, 30-527 Kraków
-

Centrum informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością (CIDON) przy Małopolskim Oddziale PFRON:
Tel: 12 312 14 33, 12 312 14 39


Źródło: UG Zembrzyce
Źródło: Małopolski Oddział PFRON


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image