Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 08.02.2020, 12:03
Radca prawny – zakres obowiązków i uprawnienia
Zawody zaufania publicznego, w tym zawód radcy prawnego, uważane są za prestiżowe, a wykonujące je osoby, cieszą się powszechnym szacunkiem. Rosnąca świadomość społeczeństw i powszechny dostęp do informacji na niemal każdy temat sprawiają, że rynek prawniczy nie jest już tak atrakcyjny jak w przeszłości, nie jest gwarancją wysokich zarobków, ale radca prawny wciąż znajduje się na początku listy najbardziej prestiżowych zawodów w Polsce, tym bardziej, że w ostatnich latach jego kompetencje niemal zrównano z kompetencjami adwokata.

Czynności zawodowe radcy prawnego

Praca radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej. Poprzez pomoc prawną należy rozumieć zarówno udzielanie konsultacji i ustnych porad, jak i opracowywanie umów, opinii i aktów prawnych, przygotowywanie pozwów, a także występowanie przed sądami i organami administracji publicznej. Do uzyskania takich uprawnień prowadzi długa droga – najpierw pięcioletnie studia prawnicze, następnie trzyletnia aplikacja, w trakcie której przyszły radca prawny zdobywa doświadczenie zawodowe, a następnie przystępuje do egzaminu radcowskiego. Oczywiście warunkiem koniecznym do wykonywania zawodu radcy prawnego nie jest wyłącznie zdobycie stosownego wykształcenia. Osoba taka musi mieć pełnię praw publicznych i zdolność do czynności prawnych oraz wyróżniać się nieposzlakowaną opinią.

Radca prawny wyspecjalizowany w określonej dziedzinie prawa

Kancelaria radcowska może świadczyć usługi prawne zarówno na rzecz osób prywatnych, niewielkich przedsiębiorców, jak i dużych firm o międzynarodowym zasięgu. Radca prawny z Łodzi może udzielać porad prawnych osobom borykającym się z problemami z zakresu prawa rodzinnego, prawa pracy, prawa cywilnego, ale również prawa gospodarczego, prawa zamówień publicznych, prawa podatkowego i wiele innych. Z radcą prawnym można spotkać się raz w celu umówienia konkretnej sprawy, jak i nawiązać stałą współpracę (kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorstw).

Niezależnie od tego funkcjonują kancelarie radcowskie wyspecjalizowane w określonej dziedzinie prawa. Za przykład może tu posłużyć kancelaria świadcząca usługi na rzecz klientów potrzebujących wsparcia w zakresie prawa handlowego i prawa pracy, zajmująca się negocjowaniem fuzji i umów oraz dokumentacją korporacyjną.

Radca prawny a adwokat

W przeszłości występowały znaczące różnice pomiędzy zawodem adwokata i radcy prawnego. Dziś różnic jest znacznie mniej, natomiast coraz częściej pojawiają się głosy sugerujące, że należy zrównać kompetencje radcy prawnego i adwokata, tym bardziej że obecnie radcy prawni mogą pełnić funkcję obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych. Jeszcze kilka lat temu nie było możliwe.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image