Z OSTATNIEJ CHWILI
Suski Flesh 2 czyli podsumowanie najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia - zapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka! (wideo).
Dodano dnia 05.07.2025, 19:29
Od 5 lipca zakaz sprzedaży e-papierosów i woreczków nikotynowych osobom poniżej 18. roku życia.
Od 5 lipca w Polsce obowiązują nowe przepisy mające na celu ochronę dzieci i młodzieży przed uzależniającym wpływem nikotyny. Nowelizacja ustawy antytytoniowej to odpowiedź na rosnące zagrożenie związane z nowymi formami używek – m.in. e-papierosami i syntetycznymi woreczkami nikotynowymi.

Choć tradycyjne papierosy objęte są ścisłymi regulacjami, rynek wyrobów nikotynowych dynamicznie się zmienia. E-papierosy – także te bez nikotyny – oraz woreczki nikotynowe stają się coraz bardziej popularne wśród młodzieży. Ich atrakcyjne smaki, kolorowe opakowania i szeroka dostępność przyciągają uwagę młodych ludzi, często stanowiąc pierwszy krok ku uzależnieniu.

Jak pokazują badania Światowej Organizacji Zdrowia, młodzi użytkownicy e-papierosów – nawet beznikotynowych – są ponad dwukrotnie bardziej narażeni na sięgnięcie po tradycyjne papierosy. Dlatego polskie władze zdecydowały ograniczyć ich sprzedaż i dostępność w internecie i automatach.

Co się zmienia od 5 lipca?

Nowelizacja ustawy antytytoniowej wprowadza szereg istotnych zmian:

  • Zakaz sprzedaży e-papierosów bez nikotyny i woreczków nikotynowych osobom poniżej 18. roku życia.

  • Zakaz sprzedaży tych produktów przez internet i w automatach.

  • Zakaz reklamy i promocji e-papierosów i woreczków nikotynowych.

  • Obowiązek umieszczania ostrzeżeń zdrowotnych na opakowaniach.

  • Rozszerzenie zakazu używania e-papierosów bez nikotyny w miejscach publicznych (m.in. szkołach, restauracjach, przystankach, placach zabaw).

  • Wzmocnienie nadzoru nad składem płynów i woreczków – nie mogą one zawierać substancji rakotwórczych, a ich skład musi być zgłaszany do Biura ds. Substancji Chemicznych z wyprzedzeniem.


Dodatkowo, woreczki nikotynowe zostają oficjalnie sklasyfikowane jako produkty doustne zawierające nikotynę, a ich maksymalna zawartość nikotyny zostaje ograniczona do 20 mg/g.

Kolejne zmiany w przygotowaniu

Ministerstwo Zdrowia nie poprzestaje na aktualnej nowelizacji. Trwają prace nad kolejnymi regulacjami, które przewidują:

  • Całkowity zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów, zarówno z nikotyną, jak i bez niej.

  • Wycofanie z rynku smakowych woreczków nikotynowych, z wyjątkiem tych o smaku tytoniowym.

  • Nowe zasady sprzedaży innych produktów nikotynowych – takich jak gumy, tabletki czy spraye – które będą dostępne wyłącznie w aptekach, jako produkty lecznicze.

  • Obowiązkowe badania składu płynów do e-papierosów, by zapewnić bezpieczeństwo konsumentów.


Projekt wymaga notyfikacji w Unii Europejskiej, co jest standardową procedurą dla tego typu regulacji.

Dlaczego to takie ważne?

Jednorazowe e-papierosy i syntetyczne woreczki nikotynowe to produkty, które – zdaniem ekspertów – szczególnie łatwo trafiają w ręce młodych ludzi. Są postrzegane jako „mniej szkodliwe”, a w rzeczywistości mogą prowadzić do silnego uzależnienia już od najmłodszych lat. Jednorazówki dodatkowo stanowią poważne zagrożenie dla środowiska – zawierają baterie i plastik, które trudno poddać recyklingowi.

Nikotyna to nie jest zwykły produkt konsumpcyjny. To substancja uzależniająca, która nie powinna być dostępna dla dzieci i młodzieży w żadnej formie – podkreślają przedstawiciele resortu zdrowia.

Już wcześniej ograniczono dostęp do produktów smakowych

W kwietniu br. weszły w życie przepisy zakazujące sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych o charakterystycznych smakach, takich jak mentol czy owoce. Producenci mają dziewięć miesięcy na wyprzedanie zapasów. To kolejny krok w stronę ograniczania dostępności produktów atrakcyjnych dla młodych ludzi.

Zdrowie publiczne priorytetem

Nowe przepisy to część szerszej strategii ochrony zdrowia publicznego. Władze podkreślają, że działania są prowadzone etapowo, ale konsekwentnie – z myślą o młodym pokoleniu, które szczególnie łatwo wpada w pułapkę uzależnień.


Źródło: Ministerstwo Zdrowia



Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image